Rowerem przez Islandię

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 14:00
2,5 tysiąca kilometrów na jednośladzie to wyzwanie jakie stawia przed sobą Piotr Mitko. Celem jego wyprawy jest pomoc podopiecznemu Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".
Audio
  • Piotr Mitko o swojej podróży rowerem na Islandię

"Islandia – rowerem poza horyzont" - tak dokładnie brzmi nazwa wyprawy, w którą 8 lipca samotnie wyrusza katowiczanin. Ten 28-latek pokonał od 2004 roku na rowerze dystans prawie 40 tysięcy kilometrów. Nie będzie to zresztą jego pierwsza wyprawa na Islandię...

Piotr Mitko, z zawodu informatyk, już dwa lata temu objechał Islandię trasą liczącą ponad 4 tysiące kilometrów. Podczas drugiej wyprawy chce zgromadzić kwotę 40 tysięcy złotych, która w całości zostanie przeznaczona na zakup protezy nogi dla podopiecznego Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty", Jarka Kosińskiego. Relacje z podróży Piotra Mitko będzie można śledzić na żywo na jego blogu.

Pomysł na tę wyprawę zainspirowany został zdarzeniem, które miało miejsce dwa lata temu. - Pewnego dnia na Islandii zabrakło mi jedzenia - opowiada Piotr Mitko. - Przypadkowo napotkani Polacy podzielili się ze mną tym, co mieli. Zapytałem ich, jak mogę się odwdzięczyć; usłyszałem "nam się nie odwdzięczysz - podaj dalej". Piotr Mitko podjął wyzwanie i zdecydował się zrealizować ich życzenie.

- Przed pierwszym wyjazdem wiele o Islandii czytałem i z opisów wynikało, że to miejsce dla mnie. Ten kraj jest niesamowity, niepodobny do niczego. Czułem się jak w baśni - opowiada Mitko i  zachęca do rowerowych podróży.

Zanim jednak podejmiemy się takiej wyprawy, warto pomyśleć o przygotowaniach, a składa się na nie kilka spraw. Bardzo ważne jest przygotowanie logistyczne: organizacja ubezpieczenia, ewentualnych noclegów, wsparcia na miejscu i wielu innych spraw. Podróżnik zaleca, by na taką wyprawę brać jak najmniej rzeczy i koniecznie zadbać o dobry, sprawdzony rower.

Czego Piotr Mitko obawia się podczas swej wyprawy, dlaczego podejmuje się samotnych wypraw i kiedy planuje zakończenie sierpniowej podróży? Dowiesz się, słuchając audycji Justyny Dżbik "Pod lupą".  Zobacz zdjęcia z wypraw Piotra Mitko, oglądając załączone wideo!

(pj)

Czytaj także

Podwieź swój rower w bezpieczny sposób

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 10:00
W "Czwartym Wymiarze" zastanawialiśmy się jak sprawić by podróż z rowerem na bagażniku auta nie była udręką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Załóż lampki. Niech cię zobaczą!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 18:38
Sezon rowerowy w pełni, warto pamiętać, że zgodnie z polskimi przepisami, każdy rowerzysta musi mieć lampkę do roweru. Warto też zmierzyć swą prędkość jazdy - choć to już nie jest obowiązkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybkie zawody na ostrym kole

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 06:00
Jeśli jeszcze nie masz planów na sobotę to zarejestruj się, weź rower i wygraj nagrody w zawodach Sprint & Skid Red Bull - pierwszych takich wyścigach na świecie.
rozwiń zwiń