Załóż lampki. Niech cię zobaczą!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 18:38
Sezon rowerowy w pełni, warto pamiętać, że zgodnie z polskimi przepisami, każdy rowerzysta musi mieć lampkę do roweru. Warto też zmierzyć swą prędkość jazdy - choć to już nie jest obowiązkowe.
Audio

Wyruszając rowerem na polskie drogi warto zadbać o bezpieczeństwo, swoje i współuczestników ruchu drogowego. Jak stanowi polskie prawo, każdy rowerzysta musi mieć swój pojazd wyposażony w lampkę z przodu i z tyłu.

Lampek jest bardzo dużo, każdy może znaleźć coś dla siebie.

- Na rynku mamy bardzo dużo lamp. Wciąż zdarzają się lampy halogenowe i ksenonowe, lampki z prostymi diodami, najtańsze, które tylko migają i sygnalizują, że jesteśmy na jezdni - wyjaśnia Rafał Muszczynko z Warszawskiej Masy Krytycznej. - Później mamy lampki na diodach lukseon i inne, które mogą mieć 900-1000 lumenów oświetlenia i jest to nowoczesna technologia, która pozwala także oświetlić drogę - dodaje.

Są specjalne lampki, które montujemy do kierownicy, a po zdjęciu z roweru mamy latarkę. Taka lampka ma mnóstwo funkcji - możemy zmieniać wielkość świecenia. - Jeśli jeździmy nocą, w terenie górzystym i zgubimy się to taka lampka jest w stanie nadać sygnał sos - opowiada Piotr Galus, czwórkowy ekspert od rowerów. Inne lampki możemy przyczepić np. do kasku.

Warto zwrócić również uwagę na ogromny wybór oświetlenia tylnego, a także na baterie. Jest już technologia, która pozwala na ładowanie baterii przez łącze USB.

- Do roweru powinniśmy wybrać oświetlenie diodowe, które najlepiej sprawdza się na rower. Wytrzymuje użytkowanie w terenie, gdzie jest narażone na wibracje - wyjaśnia Muszczynko.

Dodatkowym gadżetem do rowerów - już nieobowiązkowym są liczniki i GPSy. Dziś to urządzenia o ogromnych możliwościach.  - Liczniki, poza określeniem prędkości, zliczają nam dystans dzienny, roczny, pokazują nam czas jazdy, prędkość średnią i maksymalną. Potrafią wyliczyć spalone kalorie, mają wmontowane czujniki ciśnienia. Są też liczniki z pomiarem kadencji - funkcja przydatna dla kolarzy - wylicza Muszczynko.

Przy naszych rowerowych wycieczkach możemy też używać smartfonów - jak? - dowiesz się słuchając audcyji Kuby Marcinowicza "Czwarty wymiar".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Kuba rower

Czytaj także

Gadżety rowerowe: od designu do ekologii

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 16:00
Jeśli lubisz jeździć na rowerze, warto o niego zadbać i sprawić, by był nie tylko funkcjonalny, ale także ładny i by... był odzwierciedleniem twojej osobowości. To łatwe, bo rower można dziś tak naprawdę "ubrać" od pedałów, aż po kierownicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koła rowerowe, szprychy, opony - jak właściwie dobierać sprzęt?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 14:30
Rowery od początku budowane są z myślą o użytkowaniu albo na szosach, albo w terenie. Co jednak stanie się, gdy na zwykłym "miejskim" bicyklu wyruszymy do lasu lub w góry? O tym rozmawialiśmy w "Czwartym Wymiarze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Stasiuka do bałtyckich plaż. Wystarczy rower

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 15:55
Magazyn National Geographic Traveler opracował ranking 10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Jego wyniki przedstawiły w Jedynce Anita Szarlik i Eliza Czyżewska.
rozwiń zwiń