Siusiający chłopiec ocalił Brukselę

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 18:20
Jeśli ruszamy w podróż po Europie, to Bruksela powinna obowiązkowo znaleźć się na naszej trasie. To miasto o wspaniałej atmosferze, z wieloma atrakcjami.
Audio
  • Brukselskie atrakcje
  • Belgijskie smakołyki - materiał Karoliny Chabraszewskiej
  • Polacy pracujący w Brukseli w Komisji Europejskiej - materiał Kasi Kornet

- Jeśli zwiedzamy Europę, takie miejsca jak Paryż, Londyn, to Bruksela jest przystankiem obowiązkowym, tam jest super atmosfera, dużo ciekawych rzeczy, ludzie są bardzo fajni - przekonuje Joanna Jankowiak-Delcol .

Jedną z głównych atrakcji belgijskiej stolicy jest Manneken Pis czyli Siusiający chłopiec, związana z nim legenda, a także muzeum.
- Mały siusiający chłopczyk stoi niedaleko rynku Brukseli. Legenda z nim związana mówi, że podczas rewolucji, podczas zamieszek, ten mały chłopiec biegał nago po ulicy i załatwił się na knot bomby. Z tego powodu bomba nie wybuchła i dzięki temu uratował Brukselę - opowiada gość Dominika Olędzkiego i Krzysztofa Grzybowskiego. - Często ten chłopiec jest ubierany przez brukselczyków. Ilość ubranek jest tak duża, że przy rynku belgijskiej stolicy powstało muzeum ubranek dla chłopca.

Manneken
Manneken Pis/ fot. Myrabella/wikipedia

Ciekawostką jest, że Manneken Pis nie zawsze siusia wodą...


Będąc w Brukseli koniecznie należy się wybrać do Galerii Króla i Królowej, gdzie znajdują się przeróżne sklepiki. Tam można zaopatrzyć się w belgijską czekoladę. Jak przekonuje Joanna Jankowiak-Delcol koniecznie trzeba wejść na obiad do tawerny, by skosztować tradycyjnej brukselskiej kuchni np. węgorza w sosie zielonym czy krokietów z krewetkami.

Posłuchaj audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4" i dowiedz się jakich jeszcze atrakcji nie można w Belgii przegapić, do których muzeów warto iść. 

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Karoliny Chabraszewskiej o belgijskich przysmakach, a także materiału Kasi Kornet o Polakach pracujących w Brukseli, w strukturach Unii Europejskiej. 

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bruksela: mężczyzna strzelał do policjantów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 19:35
Po ataku na funkcjonariuszy napastnik - jak donoszą belgijskie media - zabarykadował się w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandia Północna kusi turystów Groblą Olbrzyma

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 05:58
Niezwykłe bazaltowe słupy, 300-letni wiszący most, ruiny zamku, stojące na samym brzegu klifu - na turystów w Irlandii Północnej czekają naprawdę niesamowite atrakcje.
rozwiń zwiń