Polskie Radio
Section05
Irlandia Północna

PR24 Reakcja Europy na inwazję Rosji na Ukrainę. Grzeszczuk: kontynent budzi się z drzemki

- Wojna na Ukrainie skonsolidowała wszystkich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Grzeszczuk, autor podcastu "Podróż bez paszportu". Zaznaczył jednak, że obecnie trwa "okres hucznych deklaracji" dotyczących odpowiedzi na rosyjską inwazję. Deklaracji, które czeka weryfikacja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Irlandia Północna Wielka Brytania Europa Rosja Ukraina wojna 2022

"Guardian": UE ustąpi ws. Irlandii Płn. Kiełbaski mają stać się symbolem tożsamości

Unia Europejska w ramach kompromisu z rządem brytyjskim w kwestii protokołu północnoirlandzkiego zgodzi się na zniesienie zakazu sprowadzania do Irlandii Północnej kiełbasek z Wielkiej Brytanii (tj. Anglii, Szkocji i Walii) - podał w piątek dziennik "The Guardian". Gazeta dodaje, że kiełbaski miałyby zostać uznane za istotne dla "tożsamości narodowej". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Irlandia Północna Brexit Unia Europejska

"Frenemy", czyli trudny związek Irlandii z Wielką Brytanią

Skomplikowane relacje irlandzko-brytyjskie, zagmatwane dodatkowo przez brexit, były tematem tego wydania audycji, której gościem był dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W stulecie podziału Zielonej Wyspy rozmawiano m.in. o historii związku obu krajów, dynamicznym rozwoju Irlandii w ostatnich dekadach i statusie Irlandii Północnej, której ponownie może grozić zaostrzenie wewnętrznych konfliktów.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Trójka Irlandia Irlandia Północna Brexit

Napięcia wokół brexitu. Dr Przemysław Biskup: sytuację na Wyspach wyciszyła dopiero śmierć księcia Filipa

- Od dobrych kilku tygodni mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim napięciem. W okolicach świąt wielkanocnych były zamieszki. Później, to paradoksalnie zabrzmi w tym kontekście, "na szczęście" nastąpił zgon księcia Filipa, który spowodował, że główni autorzy tych zamieszek, czyli unioniści przyjęli tę żałobę i to się wyciszyło - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup (PISM). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Wielka Brytania Irlandia Brexit Unia Europejska Irlandia Północna