Irlandia Północna kusi turystów Groblą Olbrzyma

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 05:58
Niezwykłe bazaltowe słupy, 300-letni wiszący most, ruiny zamku, stojące na samym brzegu klifu - na turystów w Irlandii Północnej czekają naprawdę niesamowite atrakcje.
Audio

- Zwiedzając Ulster można bez problemu zobaczyć Irlandię w pigułce - opowiada Marta Wieszczycka z Europejskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Celtyckiego, w Czwórce. - Można tam zobaczyć sporo charakterystycznych dla tego kraju ciekawostek.

Jedna z najpiękniejszych tras turystycznych na świecie także znajduje się w Irlandii Północnej. To trasa z Derry do Belfastu, wiodąca wzdłuż wybrzeża. – Tam jest sporo charakterystycznych elementów, można zobaczyć na przykład klify – tłumaczy gość Czwórki.

Na tej trasie znajduje się także główna atrakcja turystyczna północnego wybrzeża - Giants Causeway, czyli Grobla Olbrzyma. - Trzeba ją zobaczyć, bo ciążko opowiedzieć o tym widoku – mówi Wieszczycka. - To około 37 tysięcy bardzo ściśle przylegających do siebie bazaltowych słupów. Powstały, gdy wulkaniczna lawa zalana została falami zimnego oceanu. Dziś człowiek czuje się, jakby chodził po wielkim plastrze miodu. Bardzo nietypowe miejsce, więc warto zarezerwować więcej czasu, by zwiedzić wszystko.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

W okolicach Grobli Olbrzyma zobaczyć można także tzw. Organy, czyli bazaltowe słupy, wbite w klif, albo tzw. Płot, czyli miejsce, w którym przechodzimy pomiędzy tymi słupami.
Dowiedz się więcej o turystycznych atrakcjach Irlandii Północnej, m. in. o 300-letnim, wiszącym moście, z którego nikt jeszcze nigdy nie spadł, słuchając rozmowy z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Norwegia: dla wyczynowców i miłośników kultury

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 17:25
- Bramą do fiordów jest Bergen, ale wycieczkę można zacząć od Stavanger, które jest bardziej na południe - tłumaczy Janusz Żebrowski, który ten kraj odwiedził nie raz. - Możemy dolecieć tam bezpośrednio z Polski, co jest dodatkowym ułatwieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portugalia - europejski raj surferów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 17:15
- Portugalia to jest najlepsze miejsce w Europie do nauki i rozwijania swoich umiejętności surfingowych. Idealne plaże, fale na każdy stopień zaawansowania - zachwala ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Subiektywny kulinarny przewodnik po Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 18:47
Stolica Francji to nie tylko piękne zabytki, niezwykłe pejzaże, ale także… mnogość przeróżnych restauracji, barów i knajpek, serwujących dania z całego świata.
rozwiń zwiń