Nowy wymiar mowy nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 10:00
Granice w sieci coraz łatwiej nam się przekracza. Nie chodzi o granice geograficzne, ale… dobrego smaku. - Trzeba się zastanowić, kim są tak naprawdę ludzie, którzy obrażają innych w internecie, co chcą przez to osiągnąć - mówi w Czwórce Michał Czernuszczyk, psychoterapeuta.
Audio
  • Nowy wymiar mowy nienawiści - materiał reporteraki
  • Sonda: Czy często piszesz o innych szkalujące komentarze, albo czytasz takie rzeczy o sobie?
  • Rozmowa z drem Piotrem Zańko, oraz Michałem Czernuszczykiem

Wyobraź sobie, że obok ciebie jest ktoś, kto lepiej się ubiera, ma nowocześniejsze gadżety. I obnosi się z tym. Co zrobić, by "zakończyć sprawę"? Okazuje się, że to nic trudnego, tak przynajmniej pomyśleli uczniowie pewnego liceum w Bydgoszczy. W ubiegłym roku założono tam fanpage na jednym z serwisów społecznościowych. Celem nowej strony było bezpardonowe szkalowanie kolegów. "Pedały", "lalusie", "lansiarze” - to przykładowe epitety, które możemy tam znaleźć. Wiele z nich opatrzonych jest zdjęciami konkretnych uczniów. A jak wiadomo, zawiść ludzka nie ma dna, więc chętnych, by podzielić się swoimi opiniami, nie brakuje. Strona w ciągu kilku pierwszych dni funkcjonowania zyskała kilka tysięcy sympatyków.

– Strona liceum z Bydgoszczy jest w pewien sposób mało wysublimowaną formą prowokacji kulturowej – mówi w Czwórce dr Piotr Zańko z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. – Jednocześnie sygnalizuje bardzo istotny problem, bo obnaża polaryzację w edukacji. Mamy podział na szkoły elitarne i środowiska wykluczone z dyskursu społecznego.

Zdaniem psychologa i psychoterapeuty z Pracowni Terapii i Rozwoju, Michała Czernuszczyka, obława w sieci związana jest ze zjawiskiem znanego od tysięcy lat "kozła ofiarnego". – Łatwo jest zwalić winę na kogoś innego – mówi gość Czwórki. – Warto też zastanowić się, kim są osoby, którzy takie strony tworzą, a potem kolportują w świat, jakie mają problemy.

Dowiedz się więcej m. in. o tym, skąd bierze się "mowa nienawiści" w internecie i jak możemy walczyć, gdy padniemy ofiarą takiej "nagonki", słuchając nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Poducha z fartuchem, czyli latający dywan, który naprawdę istnieje

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 18:10
Istnieją maszyny, na których można poruszać się zarówno po wodzie jak i na lądzie. Można też używać ich na cienkim lodzie. A wszystko dzięki uniwersalnej poduszce powietrznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ożywiony obraz rozszerza naszą rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:40
Wybierasz się do miasta, którego nie znasz? W zwiedzaniu pomoże ci supernowoczesna technologia Augmented Reality, której tajniki odsłoniliśmy w "Czwartym Wymiarze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj, jak działa wytwórnia filmowa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 06:00
Zapukaliśmy do drzwi Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, aby sprawdzić jak wygląda proces tworzenia filmu.
rozwiń zwiń