Pakosińska: moja książka powstała z miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 14:10
- "Georgialiki" to najlepszy drogowskaz dla osób, które niewiele albo nic nie wiedzą o Gruzji - oceniała radiowej Czwórce jej autorka Katarzyna Pakosińska.
Audio
Katarzyna Pakosińska
Katarzyna PakosińskaFoto: Aurelia Chmiel

Miłość gościa "Stacji kultura" do tego kaukaskiego państwa zaczęła się dwadzieścia pięć lat temu w 1987 roku, gdy pojechała tam na występy z zespołem folklorystycznym Pruszkowiacy. Tam też poznała swoją pierwszą prawdziwą miłość. Związek trwał przez pięć lat, wojna w Gruzji rozdzieliła zakochanych lecz po dwudziestu latach na nowo się odnaleźli. Do tej pory utrzymują przyjacielskie relacje.

W Czwartym Programie Polskiego Radia Katarzyna Pakosińska podkreśliła, że Gruzja to dla niej przede wszystkim uczucia i emocje. W jej odczuciu na pewno nie jest to kraj do opisania słowami, łatwiej ją "malować słowem”. Dodała, że najcięższe było dla niej opisanie swojego związku uczuciowego, żartowała, że męscy czytelnicy mogą spokojnie ten rozdział pominąć, ale dziwnym trafem jej koledzy zaczynają czytać książkę od tego miejsca.

Katarzyna Pakosińska zaznaczyła, że "Georgialiki” to z jednej strony opowieść historyczno-geograficzna o wszystkich regionach z tego kraju, z drugiej zaś, opowieść o ludziach i o ich życiu.

- Wcześniej wybrałam sobie dziewięciu rozmówców: taksówkarza, gwiazdę telewizyjna, reżysera, pisarza… z tych rozmów zbudowałam wielką gruzińską biesiadę – podsumowała.

A co zdaniem autorki powinniśmy zrobić po jej przeczytaniu? Kupić bilet i polecieć do tego pięknego kraju! Posłuchaj całej rozmowy z Katarzyną Pakosińską w "Stacji Kultura", po kliknięciu w załączony plik dźwiękowy.

(pp)

Czytaj także

Kłótnia o "kłódki miłości" na włoskim moście

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 07:26
W Rzymie wybuchł spór o kłódki przyczepiane przez zakochanych do mostu Milvio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po co Ci szczęście, jeśli możesz być normalna?"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 16:17
Angielska pisarka Jeanette Winterson mówi w Trójce o walce o ocalenie siebie, o dokonaniu wyboru "życia z życiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Młodoholizm rozjeżdża nas jak czołg"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 10:52
Książki Małgorzaty Kalicińskiej często odnajdujemy na półkach naszych mam, ciotek i babć. Autorka stwarza literacki obraz tego, co się dzieje za wieloma drzwiami w miastach, w miasteczkach, na wsiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy miłość zawsze zmienia nasze życie na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 12:00
- Tak, jeśli nie stchórzysz. Tylko odważni są nagradzani miłością – podkreśla Irada Wownenko, która wraz z Januszem Leonem Wiśniewskim, autorem legendarnej "Samotności w sieci” napisała "Miłość i inne dysonanse".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Merta pośmiertnie laureatem nagrody im. Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 20:20
Zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej historyka myśli politycznej i publicystę nagrodzono za tom pism zebranych "Nieodzowność konserwatyzmu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mann o "Kronikach wariata": wyciskano je ze mnie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 10:20
Część tekstów ocalała tylko dzięki Grzegorzowi Wasowskiemu, który trzyma w teczkach pożółkłe teksty wykorzystywane m.in. w "Tylko dla orłów".
rozwiń zwiń