Bicie dzieci? "Nie znamy innych metod wychowawczych"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 15:30
Według badań w ciągu ostatnich dwóch lat społeczne przyzwolenie na bicie dzieci spadło o ok. 10 proc. Jednocześnie 70 proc. Polaków "w pewnych sytuacjach" akceptuje bicie dzieci jako metodę wychowawczą.
Audio
  • Marek Michalak i Małgorzata Ohme o przemocy wobec dzieci (4 do 4/Czwórka)
  • Czy każdy klaps to już przemoc? Materiał Elżbiety Burzy (4 do 4/Czwórka)
Bicie dzieci? Nie znamy innych metod wychowawczych
Foto: Glow Images/East News

Przemoc wobec dzieci może mieć bardzo różne oblicza. Może to być klaps, krzyk, albo po prostu ubliżanie. – Do dziecka należy mówić w taki sposób, w jaki chcielibyśmy, by mówiono do nas – mówi Dorota Zawadzka, doradca społeczny Rzecznika Praw Dziecka. – Nikt z nas nie chce słyszeć, że jest głupi, że źle wygląda, czy się ośmiesza. Złe słowo zostaje z nami na zawsze, powoduje, że mamy niskie poczucie własnej wartości, nie cenimy siebie, a tym samym nie szanujemy innych ludzi.

Zdaniem Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, pojęcie "klapsa" jest mało definiowalne. – Ludzie bardzo różnie podchodzą do tematu. Dla jednych to uderzenie, dla innych, nawet położenie ręki – mówi gość Czwórki. – Dlatego stawiajmy na miłość, przytulenie, tłumaczenie, ale nie bicie.

Czytaj także Marek Michalak: dziecko też człowiek <<<

Wielu rodziców jest zdania, że jeśli ich dziecko było niegrzeczne, "nie można było zareagować inaczej, jak klapsem". – Takich sytuacji jest mnóstwo – mówi Małgorzata Ohme, redaktor naczelna magazynu "Gaga". – Po pierwsze w Polsce jest przyzwolenie społeczne na klapsy, po drugie jesteśmy pokoleniem, które nie zna innych metod wychowawczych i nasi sąsiedzi również ich używają. A przede wszystkim, nie nauczono nas innych sposobów zwracania uwagi i przekazywania informacji.

Tymczasem od 2010 r. bicie dzieci jest w Polsce zabronione. W ramach walki z problemem krzywdzenia dzieci ruszyła kampania "Reaguję. Mam prawo", która jest pretekstem do rozmów, sporów o rolę kary, granice między rodzicem, a dzieckiem. – Mamy nowoczesne prawo - mówi Michalak. – Nasza mentalność to inna kwestia.

By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Myślisz, że jesteś dobrym rodzicem? Nie wiesz wszystkiego...

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 09:00
Okazuje się, że wiedza, którą zdobyłeś, czytając sterty książek, może nie wystarczyć, by wychować dziecko właściwie. – Ze społecznego punktu widzenia jednak wychowanie kolejnego pokolenia, które wykorzysta swój ludzki potencjał, powinno być najważniejszym zadaniem - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampania "Polegam na tobie" - opieka nad psem nie musi być trudna

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 08:00
– Zwierzęta to nasi bracia mniejsi, kochają kompletnie bezinteresownie, zawierzają nam całymi sobą, a my często niestety je zawodzimy – mówi Beata Sadowska, dziennikarka radiowa i telewizyjna, a także ambasadorka akcji "Polegam na tobie", promującej odpowiedzialną opiekę nad psami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reaguj, masz prawo" - zgłaszajmy przypadki przemocy wobec dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 12:22
Rzecznik Praw Dziecka rozpoczyna kampanię "Reaguj, masz prawo". Program ma zachęcić dorosłych, aby nie pozostawali obojętni na sytuacje przemocy wobec dzieci.
rozwiń zwiń