Myślisz, że jesteś dobrym rodzicem? Nie wiesz wszystkiego...

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 09:00
Okazuje się, że wiedza, którą zdobyłeś, czytając sterty książek, może nie wystarczyć, by wychować dziecko właściwie. – Ze społecznego punktu widzenia jednak wychowanie kolejnego pokolenia, które wykorzysta swój ludzki potencjał, powinno być najważniejszym zadaniem - mówią goście Czwórki.
Audio

Do większości zadań, które stawia przed nami życie, staramy się jakoś przygotować: studiujemy, czytamy na dany temat.

– Świadomy rodzic posiada wiedzę na temat tego, co go czeka, na temat wychowania i rozwoju dzieci – mówi w Czwórce Wojciech Marciszewski prezes fundacji Rodzice przyszłości, organizatora kampanii społecznej "Sprawdź, czy jesteś świadomym rodzicem". – Przygotowujemy się do rodzicielstwa tak samo, jak latami uczymy się, by być lekarzem, prawnikiem, architektem. To pozwala nam uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z niewiedzy.

Zdaniem ekspertów Czwórki jednak samo posiadanie wiedzy, choć jest jednym z punktów zwrotnych w rodzicielskiej karierze w życiu, nie wystarczy. – Dziś jest wiele możliwości, by nabyć wiedzę o tym, jak wychowywać – tłumaczy Agnieszka Magdar, ekspertka, związana z Fundacją. – Inną kwestią jest to, jak wykorzystać posiadaną wiedzę. Często okazuje się, że wprowadzenie tego w praktyce jest nie tylko istotne, ale i trudne, wymagające sporego wysiłku. Nieraz to nie wychodzi.

Ludzie bowiem, według Magdar, mają tendencję do powielania wzorców, które odbierali od rodziców, gdy sami byli dziećmi. – Na tym, że powtarzamy schematy zachowań, te same zwroty i słowa, łapiemy się najczęściej w momentach stresu, gdy emocje biorą nad nami górę – mówi Marciszewski.  

Nie oznacza to, że powinniśmy chcieć się odciąć od wszystkiego, co udało nam się wynieść z domów. – Ale powinniśmy rozumieć procesy, które nami w takich sytuacjach rządzą, powinniśmy być świadomi tego, co się dzieje – mówi Marciszewski.
Posłuchaj całej rozmowy w studiu Czwórki, klikając w załączony do materiału plik dźwiękowy.

(kd)

Czytaj także

Polskie dzieci są najbiedniejsze w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:30
Ostatnie badania UNICEF nie świadczą dobrze o polskiej opiece nad najsłabszymi, czyli dziećmi. Ubóstwo i niedożywienie to ich dotykają najmocniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się zakłada rodzinę?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 12:00
Czy wychowanie to tylko dbanie o zdrowie i szczęście potomstwa? A może gotowość do brania odpowiedzialności za drugiego małego człowieka? Odpowiedzi poszukaliśmy w audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń