Polscy kierowcy jeżdżą za szybko. "Nie zależy im na bezpieczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:58
Przyczyn wypadków na drogach może być wiele, ale skutki są, niestety, z reguły podobne. – Największym zagrożeniem na polskich drogach jesteśmy my sami, uczestnicy ruchu drogowego i użytkownicy dróg – mówi Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego.
Audio
  • Ludzie, którzy otarli się o śmierć - rozmowy z uczestnikami wypadków (4 do 4/Czwórka)
  • Tomasz Szmandra i Maria Dąbrowska-Loranc o bezpieczeństwie na polskich drogach (4 do 4/Czwórka)
Tomasz Szmandra i Maria Dąbrowska-Loranc wraz z Krzysztofem Grzybowskim w Czwórce
Tomasz Szmandra i Maria Dąbrowska-Loranc wraz z Krzysztofem Grzybowskim w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

– Polska jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów w Europie, jeśli chodzi o ruch drogowy ze względu na liczbę wypadków śmiertelnych – mówi Tomasz Szmandra, dziennikarz motoryzacyjny z "Motofaktów". – Gorzej jest w Rumunii i na Litwie.

Zdaniem Szmandry, choć wiele do życzenia pozostawia infrastruktura drogowa, a poprawa stanu dróg poprawiłaby bezpieczeństwo osób korzystających z nich, nie jest to najbardziej palący problem – Podstawą jest mentalność ludzi – mówi ekspert. – Polscy kierowcy za bardzo wierzą  we własne umiejętności i możliwości swoich nowoczesnych pojazdów. Praw fizyki nie da się jednak zmienić.

Bo to, że pościgi samochodowe w filmach niemal zawsze kończą się happy endem, nie oznacza, że w realnym życiu również tak będzie.

Według Marii Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego do najczęstszych przyczyn wypadków śmiertelnych na drogach należą: brak umiejętności kierowców, chwilowa nieuwaga, oraz – co zdarza się najczęściej – świadoma brawura i brak wyobraźni. – Mam wrażenie, że wcale nie zależy nam na bezpieczeństwie. Polscy kierowcy jeżdżą szybko, chcą dotrzeć na miejsce w jak najkrótszym czasie, nawet jeśli w rzeczywistości nie ma takiej konieczności – tłumaczy gość Czwórki. – Nie liczymy się z przepisami ruchu drogowego, ani z konsekwencjami łamania ich, dlatego stwarzamy ryzyko.

Co jeszcze wpływa na fatalne statystyki wypadków w Polsce, na ile możemy ich uniknąć? Zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Wkręć się w pozytywny trend e-wolontariatu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 12:10
Spędzanie czasu w internecie nie wiąże się jedynie z negatywnymi zjawiskami - w sieci dzieje się dużo dobrego. E-wolontariusze są tego klikającym przykładem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampania "Polegam na tobie" - opieka nad psem nie musi być trudna

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 08:00
– Zwierzęta to nasi bracia mniejsi, kochają kompletnie bezinteresownie, zawierzają nam całymi sobą, a my często niestety je zawodzimy – mówi Beata Sadowska, dziennikarka radiowa i telewizyjna, a także ambasadorka akcji "Polegam na tobie", promującej odpowiedzialną opiekę nad psami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bicie dzieci? "Nie znamy innych metod wychowawczych"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 15:30
Według badań w ciągu ostatnich dwóch lat społeczne przyzwolenie na bicie dzieci spadło o ok. 10 proc. Jednocześnie 70 proc. Polaków "w pewnych sytuacjach" akceptuje bicie dzieci jako metodę wychowawczą.
rozwiń zwiń