Chcesz mieć pieniądze? Zamiast "ogólniaka" wybierz "zawodówkę"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 16:05
Czy wybrać lepsze wykształcenie i narazić się na niemożność znalezienia pracy, czy nie mieć wykształcenia, ale za to otrzymać sporo możliwości zatrudnienia? Okazuje się, że coraz więcej osób stawia na... zawodówki.
Audio
  • Szkoła zawodowa, czy studia - co wybrać? Rozmowa z Moniką Zakrzewską i Małgorzatą Majewską (4 do 4/Czwórka)
  • Coraz więcej osób wybiera zawodówki - materiał reporterski (4 do 4/Czwórka)
Firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników.
Firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników. Foto: sxc.hu/public domain

- Powoli zwiększa się zainteresowanie młodzieży szkolnictwem zawodowym – mówi Witold Woźniak, dyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. – Przekroczyliśmy już 50 proc. absolwentów gimnazjów, którzy wybierają szkoły zawodowe, bądź technika. Chyba nadeszła na to najwyższa pora, bo dochodziło do sytuacji paradoksalnych, kiedy to absolwenci studiów podejmowali kształcenie w szkołach policealnych, by zdobyć zawód.

Zdaniem ekspertów, szkolnictwo zawodowe w przyszłości może być receptą na bezrobocie wśród młodych ludzi, głównie dlatego, że dzisiejsze zawodówki powoli zaczynają działać inaczej niż jeszcze 10 lat temu i przygotowywać młodych ludzi rzetelnie do wykonywania wymarzonego zawodu.

– O tym, że w Polsce brakuje robotników, fachowców, zaczynamy mówić od dwóch lat – mówi w Czwórce Monika Zakrzewska, ekspert do spraw rynku pracy z konfederacji Lewiatan. – I choć wcześniej nie darzyliśmy tych ludzi jakimś ogromnym szacunkiem, dziś okazuje się, że po prostu brakuje rąk do pracy.

A poza tym, kształcenie się w szkole zawodowej to wcale nie jest już "obciach". – Gorszym obciachem jest brak pracy, nawet po szkole wyższej – mówi Małgorzata Majewska, MonsterPolska.pl. – Poza tym przecież zawodówka nie zamyka żadnych drzwi. Jeśli już będziemy mieli pieniądze i wciąż będziemy chcieli się kształcić, możemy to robić.  

By dowiedzieć się więcej m.in. na temat możliwości, jakie czekają na absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy, posłuchaj nagrań materiałów z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Wyższe szkoły zawodowe – szansa na pracę dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 08:00
Bezrobocie młodych Polaków bije rekordy i sięga nawet o 28 proc. Studia od dłuższego już czasu nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy. Coraz częściej więc młodzież sięga po nowe rozwiązania – wyższe szkoły zawodowe, które w Polsce działają dopiero od 15 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy oskładkowanie umów zleceń jest korzystne dla pracownika?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 17:00
Zdaniem pracodawców nowy pomysł ministerstwa finansów powiększy szarą strefę
rozwiń zwiń