Polskie Radio
Section05
msp

Kiedy WIG20 przebije granicę 3000 punktów?

Od września ubiegłego roku mamy na GPW hossę. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne są pozytywne, czyli polska gospodarka jest w na tyle dobrej kondycji, że jest nadzieja na utrzymanie tej tendencji. Dzięki czemu coraz więcej firm będzie mogło korzystać z tego źródła kapitałowego.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Sylwia Zadrożna giełda papierów wartościowych obligacje gpw inwestycje przedsiębiorca msp firma Europejski Kongres Gospodarczy

Małe i średnie firmy: ich rozwój hamują liczne bariery

W Polsce zarejestrowanych jest około 1,8 mln firm, z czego 99,8 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Ten sektor tworzy ponad 6 mln miejsc pracy i wytwarza blisko połowę polskiego PKB. Jak wynika z raportu czasopisma „My Company Polska”, sektor napotyka liczne bariery rozwoju, z których największą są skomplikowane regulacje prawne. Na kolejnych miejscach znalazły się wysokie koszty pracy, podatki i biurokracja.
Zobacz więcej na temat:  firma firmy msp

Samorządy nie przeżyją bez firm i ich podatków

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zmniejszają bardzo aktywnie bezrobocie i najszybciej reagują na zmieniające się otoczenie gospodarcze, na pojawianie się nowych technologii. O tym co można zrobić, by lepiej, szybciej i bezpieczniej się rozwijały dyskutowano podczas odbywającego się V. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  innowacyjna gospodarka msp pkb przedsiębiorca przedsiębiorstwo

Kujawsko-Pomorskie: rozwój dzięki nauce i biznesowi

Do roku 2020 woj. kujawsko-pomorskie dostanie z funduszy europejskich 1 mld 900 mln euro. Razem z wkładem krajowym, do dyspozycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będzie to ponad 2 mld 200 mln euro. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na inwestycje oraz wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej regionu.
Zobacz więcej na temat:  biznes Bydgoszcz edukacja fundusze europejskie fundusze unijne innowacyjność kujawsko-pomorskie msp NAUKA Toruń

Zachodniopomorskie: kolej, drogi, porty dla biznesu

W poprzednich latach woj. zachodniopomorskie mocno stawiało na turystykę – stąd dzięki unijnemu wsparciu powstało wiele inwestycji, które mają przyciągać turystów. Do 2020 roku region zamierza rozwijać infrastrukturę, głównie transportową: kolejową, drogową, również związaną z gospodarką morską, czy też z transportem wodnym. By przyciągnąć przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  fundusze eu fundusze europejskie fundusze unijne innowacje msp Szczecin transport zachodniopomorskie