Polskie Radio
Section05
msp

Eksperci: rosnące obciążenia osób przedsiębiorczych wymagają gruntowej zmiany

Przedsiębiorcy ponoszą konsekwencje wzrostu wynagrodzeń osób pracujących na etatach w dużych firmach. Składki jakie muszą odprowadzać na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wzrosły do ponad 2 tys. zł miesięcznie nie jest to zależne od ich fatycznych dochodów. Do tego osoby bardziej aktywne na rynku są za to karane w postaci kilkukrotnego płacenia  składek zdrowotnych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Paweł Majtkowski, analityk eToro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS składka zus msp samozatrudnienie

Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw: każda władza powinna bardziej ufać swoim przedsiębiorcom

Wahadło prawne swobód do prowadzenia działalności gospodarczej raz jest na poziomie "ustawy Wilczka" z roku 1988, a raz po drugiej stronie tej skali. Trzeba firmom ułatwić życie i spowodować, aby to wahadło regulacyjne było w centralnym punkcie skali - powiedział dr Marek Woch zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA msp podatki przedsiębiorca

Ekspert resortu rozwoju: w przyszłym roku pojawi się nowy typ producenta prądu z OZE : prosument wirtualny

Aby uniezależnić się od coraz wyższych cen za energię oraz zapobiegać negatywnym zmianom klimatycznym, polskie firmy powinny więcej inwestować w instalacje OZE - powiedział Andrzej Strzałkowski, Departament Gospodarki Niskoemisyjnej z Ministerstwa Rozwoju i Technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 PRSA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia OZE msp firma energia elektryczna elektrownia atomowa panele słoneczne elektrownie wiatrowe

CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polska jest konkurencyjna na tle innych krajów UE

Obciążenie podatkowe polskich małych i średnich przedsiębiorstw jest relatywnie niskie w porównaniu z innymi krajami UE. Mali podatnicy (do 1,2 mln EUR przychodów ze sprzedaży) oraz podatnicy rozpoczynający działalność mają prawo do skorzystania z obniżonej stawki CIT. W 2017 i 2018 r. wynosiła ona 15 proc., a od 2019 r. została obniżona do 9 proc. Od 2020 r. limit uprawniający do statusu małego podatnika został podniesiony do 2 mln EUR. We Francji CIT jest na poziomie 28 proc., a w Niemczech na poziomie 25 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA firma cit podatki msp Unia Europejska Komisja Europejska

Eksperci: średnie i większe firmy dobrze sobie radzą, mają niezłą płynność finansową choć ich rentowność spada

Duże i średnie przedsiębiorstwa dobrze sobie radzą. Gorzej jest z małymi, dla których szczególnym wyzwaniem są znaczne, następują dwa razy w roku podwyżki płacy minimalnej i kolejna zapowiedź jej wzrost w przyszłym roku o 700 zł. Niepokojące jest to, że rośnie liczba firm zawieszanych, a nie wiadomo jakie skutki dla naszej gospodarki wywoła trudna sytuacja gospodarcza w Niemczech czy naciski na realizację restrykcyjnej polityki klimatycznej UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW oraz radca prawny Paweł Pelc.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska składka zus Fit for 55 rentowność msp

Eksperci: RPP nadal obserwuje co dzieje się w gospodarce i jak zachowują się konsumenci

Utrzymanie stóp procentowych na nie zmienionym poziomie nie było zaskoczeniem. Wydaje się, że na konferencji prasowej prezesa NBP nie należy jednak oczekiwać zapowiedzi obniżki stóp w konkretnym terminie. Nie ma do tego przestrzeni, bo choć wyniki gospodarki są na fali wznoszącej to jednak obserwujemy spadki tak PKB jak i nastrojów konsumentów. Dobrze, że widzimy szanse na spadek inflacji bazowej, ale nie będzie to proces szybki. A i ta konsumencka po obniżce do ok. 8 proc. będzie dalej spadała powoli - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału ekonomii UW oraz Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb płaca minimalna msp stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej