Stażysta to nie darmowa siła robocza!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 14:50
Staż ma mieć jasno określony cel i być płatny apeluje Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i pracuje nad zbiorem norm i standardów dotyczących staży i praktyk.
Audio
  • Na stażu nie jesteś niewolnikiem - przypomina Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (4 do 4/Czwórka)
Stażysta to nie darmowa siła robocza
Foto: Glow Images/East News

- Kserokopiarka i parzenie kawy to jest to z czym najczęściej kojarzą się praktyki. Często też staże są przypadkowe i związane z koniecznością zdobycia podpisu pod dokumentem dla uczelni - mówi Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. - Żeby to zmienić rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem polskich ram jakości staży i praktyk. To jest odpowiedź firm zrzeszonych w PSZK na apel Komisji Europejskiej.

Do PSZK należy ponad 50 korporacji, w tym m.in. Orange, Danone, Orlen, PWC, Whirpool czy Pekao.

- Na razie jesteśmy na etapie konsultacji społecznych. Prowadzimy też badania skierowane do pracodawców i studentów - opowiada gość "4 do 4". I dodaje: - Firma przygotowująca się do przyjęcia praktykanta powinna zadać sobie pytanie co on z tego stażu ma wynieść i te treści edukacyjne w odpowiedniej formie wcześniej przygotować. To jest fundament tego działania.

PSZK zapowiada też, że wprowadzi certyfikację pracodawców, którzy oferują staże i praktyki wysokiej jakości. Jeśli nie pojawią się żadne niespodziewane okoliczności, kodeks powinien być gotowy już we wrześniu.

kul

Czytaj także

Zdolny, bezrobotny, na utrzymaniu rodziców – obraz młodego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 10:00
W Polsce, wśród osób do 25 roku życia poziom bezrobocia sięga ponad 28 proc. To nie jest rekord, bo na przykład w Hiszpanii, czy Grecji bez pracy pozostaje ponad połowa młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magister kontra inżynier - jakie studia wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 12:00
Ekonomia czy informatyka? Choć wybór studiów nie decyduje najczęściej ostatecznie o przyszłej karierze warto dokonać go z rozmysłem. – Należy wybierać sprawdzone uczelnie i kierunki, do których przepustką jest wysoki wynik na świadectwie dojrzałości - radzi Anna Wdowińska z "Perspektyw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szukasz pracy? ONZ rekrutuje chętnych

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 12:30
Jeśli ukończyłeś studia związane z administracją, finansami, informacją publiczną, prawem i statystyką i nie masz jeszcze 33 lat możesz znaleźć pracę w ONZ. Oto szczegóły.
rozwiń zwiń