Czy potrzebujemy jeszcze autorytetów?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 18:18
Współczesne media bezlitośnie obnażają wady i wpadki autorytetów. Bez skrupułów strącają je z piedestałów. Czasami wystarczy plotka, posądzenie i zwykła nieprawda aby zburzyć taki wizerunek. Czy to oznacza, że przestaliśmy potrzebować autorytetów?
Audio
  • Czy w XXI wieku stać nas na autorytety? - rozmowa z Agnieszką Wiśniewską z "Krytyki Politycznej" i Anną Mazgal z "Kultury Liberalnej" (4 do 4/Czwórka)
  • Kto jest autorytetem? Czy potrzebujemy autorytetów? – materiał Elżbiety Burzy
Czy potrzebujemy jeszcze autorytetów?
Foto: Glow Images/East News

Młodzi ludzie stali się bardziej krytyczni, wymagający i coraz trudniej sprostać ich oczekiwaniom. Artyści produkują dziesiątki hitów, mających na celu szokowanie i łamanie kolejnego tabu.

- Dla mnie autorytetem jest mój tata – mówi jeden z słuchaczy Czwórki. – Nauczyciel fizyki – wtóruje mu słuchaczka. – Nauczył nas wiele o życiu i kontaktach międzyludzkich. Kolejni wymieniają m.in. Jana Pawła II, a inni przyznają, że choć ludzie potrzebują autorytetów, jeszcze ich nie znaleźli. Zwłaszcza, że zdaniem słuchacza Mateusza, w czasach celebrytów i kultury masowej coraz trudniej o sensowny autorytet.

"Żyjemy sami dla siebie, więc nawet nie szukamy autorytetów"

Być może dlatego właśnie, choć w Wielkiej Brytanii, niezachwianym szacunkiem społeczeństwa nieustająco cieszy się rodzina królewska, w Polsce, zdaniem ekspertów, byłoby to raczej niemożliwe. – W naszych warunkach to nieosiągalne – mówi Anna Mazgal z "Kultury Liberalnej". – Historia rodziny królewskiej to cała saga, setki lat, serial na żywo, a u nas tego nie ma.

To, że w Polsce brakuje autorytetów, jest, według Agnieszki Wiśniewskiej z "Krytyki Politycznej" związane m.in. z tym, że zbyt rzadko działamy w grupach i żyjemy "sami dla siebie". – To kult jednostki i tego, że musimy żyć, walcząc o siebie, tylko o siebie. Powtarzamy "ja, ja, ja". Tu nie ma miejsca na autorytety, kogoś, kogo bezwzględnie byśmy słuchali.

Autorytetem, zdaniem ekspertki, może więc stać się koleżanka, kolega, albo każdy, kto ma dla nas dobrą radę. – Ale są to najczęściej porady związane z konkretną sytuacją – mówi gość "4 do 4". – Na przykład potrzebuję środka, by skutecznie wywabić plamę z ubrania, więc zwracam się do kogoś, kto już to zrobił. Ale nie będzie to już babcia, która przecież ma wiedzę o życiu znacznie większą niż my.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Jaki jest polski facet? Odważny i niezależny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:06
"Męskość Polskich Facetów" to raport, który ukazywać miał, jakie cechy mężczyźni uważają u przedstawicieli swojej płci za najważniejsze i najatrakcyjniejsze. Przebadano ponad 500 panów, którzy stwierdzili, że głównym atrybutem męskości jest odwaga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmienić swoje życie? Najlepiej jak najszybciej!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 14:00
W czasie I wojny światowej brytyjski król Jerzy V zmienił nazwisko na Windsor, bo jego własne miało niemieckie pochodzenie i źle kojarzyło się Anglikom. A co najchętniej zmieniłby w sobie statystyczny Polak? Oto wyniki naszego dochodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:30
Gdy jesteśmy w związku, wiele rzeczy staje się wspólnych. Nie wszystkim jednak chcemy się dzielić. - Najbardziej szczęśliwe związki to takie, w których ważne rzeczy są wspólne, a mniej ważne każdy ma swoje - mówi psycholog Radosław Jerzy Utnik.
rozwiń zwiń