Meksyk: starożytna kultura Majów i święta Coca-Cola

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:00
Coca-Cola, uznawana za święty napój, kościół chrześcijansko-indiański, Jan Chrzciciel na mule i piwo z limonką - kultura Meksyku pełna jest niespodzianek i ciekawostek, o którym Europejczykom nawet się nie śniło.
Audio
  • Jak przyrządzić m.in. micheladę? (4 do 4/Czwórka)
  • Anna Orłowska o kulturze Meksyku i historii Majów (4 do 4/Czwórka)
Meksyk
MeksykFoto: Julia Zabrodzka

Meksyk kojarzy się Polakom głównie z upałem, piaszczystymi plażami i wakacjami. Tymczasem ten kraj to także starożytne miasta Majów, niezwykle bogata kultura i arcyciekawa historia.

Niesamowite połączenie kultury zachodniej, chrześcijaństwa i tradycji indiańskich znajdziemy choćby w San Juan Chamula, jednym z miasteczek w stanie Chiapas na południu kraju. – W tamtejszym kościele wszystko jest synkretyzmem religijnym – opowiada Anna Orłowska, która Meksyk zna od podszewki. – Odprawia się tam szamańskie rytuały, księdza nie ma, bo chciał ukrócić te praktyki, więc został odesłany, a jedyny sakrament, jaki tam funkcjonuje, to chrzest. Za założyciela wioski uznawany jest Jan Chrzciciel, który miał tam przyjechać na mule.

W San Juan Chamula święta jest… Coca-Cola. – Swego czasu do różnych rytuałów używano soku z czarnej kukurydzy, który jest bardzo rzadki i dość drogi – opowiada Orłowska. – Z czasem "przerzucono się" więc na colę, której kolor jest podobny.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie!

Fot.
Fot. Julia Zabrodzka

Ale Meksyk ma także swoje ciekawostki kulinarne. Jedną z nich jest z pewnością michelada, napój związany nie tylko z tym krajem, ale także z kulturą całego południa Stanów Zjednoczone. – U nas jest bardzo gorąco, więc micheladę pije się po pracy bardzo często – opowiada Juan Carlos Mendoza, Meksykanin, który w Warszawie mieszka od siedmiu lat. – To piwo, które miesza się z lodem, cytryną i lionką.

Dowiedz się więcej o niezwykłych tradycjach Meksyku, oraz m.in. kulturze Majów, słuchając nagrań z audycji "4 do 4" .

Fot.
Fot. Julia Zabrodzka

(kd)

Czytaj także

Brazylia pachnie piłkarską murawą i karnawałem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 08:00
Już za kilkanaście miesięcy to właśnie Brazylia będzie gościć najlepsze drużyny piłkarskie podczas Mistrzostw Świata. Być może znajdą się tam także polscy zawodnicy. Co warto zobaczyć, zanim brazylijskie ulice zaleją tłumy kibiców?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa na Czukotkę: "gdyby coś się stało, nikt by nam nie pomógł"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:00
– Wybrzeża Czukotki to niebezpieczny rejon. Jeśli jedno z nas wypadłoby za burtę, do morza, miałoby kilka minut do śmierci z wyziębienia – opowiada w Czwórce znana podróżniczka i dziennikarka Monika Witkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkolne mundurki – w Finlandii to się sprawdza

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:00
W Polsce mówiło się przez lata, że szkolne mundurki zabijają tożsamość, tymczasem w Finlandii, studenckie kombinezony są czymś, za czym młodzi ludzie tęsknią i do czego dążą.
rozwiń zwiń