Wodospady i bagna w nieznanych zakątkach Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 19:20
Urokliwe wodospady i bagienne przeprawy w Biebrzańskim Parku Narodowym. Odwiedź nietypowe zakątki Polski.
Audio
Wodospady i bagna w nieznanych zakątkach Polski
Foto: Glow Images/East News

Polskie wodospady mają swój niewątpliwy urok. Wystarczy wejść na Baranią Górę, królową Beskidu Śląskiego. Tam swój początek ma Wisła.
- Wchodzimy wzdłuż przepięknego ciągu wodnego, gdzie przez dwadzieścia pięć skalnych progów spada Wisełka - opowiada Tomasz Dygrała, przewodnik beskidzki i sudecki.
W Sudetach natomiast warto warto zobaczyć Szklarkę.
- Ma ona zaledwie 13 metrów wysokości, ale jest pięknie udostępniona. Można ją podziwiać z tarasu. Wieczorem oglądać podświetloną, a ci, którzy nocują w schronisku są usypiani szumem wody.
Natomiast do wodospadu Kamieńczyka idzie się wąwozem. Spacer między skalami prowadzi do imponującego i najwyższego wodospadu w Sudetach.
Dla amatorów nietypowych rozrywek w Biebrzańskim Parku Narodowym czekają bagna.
- Obszary bagienne przyciągają "bezkrwawych łowców". Tutaj można obserwować ptaki w przelotach. Bywa, że jest ich dwieście tysięcy na raz - mówi Paulina Dzierża, Centrum Ochrony Mokradeł.
Na bagienne przeprawy przyjeżdżają ludzie z całej Europy. Marsze po bardzo niestabilnym gruncie to nietypowe i bardzo ciekawe doświadczenie.

jl

Czytaj także

"Drogowskazy Czwórki" – udowodniliśmy, że Polska jest piękna!

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 08:39
Działo się! Podczas akcji "Drogowskazy Czwórki" nasi dziennikarze odwiedzili w sumie 18 polskich miast i miasteczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna decyzja zamieniła morze w pustynię

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 10:20
- Kiedyś w Republice Karakałpackiej były lasy, żyły tam gepardy, tygrysy kaspijskie, flamingi - mówi Bartek Sabela, autor książki "Morze (może) wróci". - Człowiek nie jest w stanie sobie tego wyobrazić, bo teraz jedyne, co widać to bezkresna pustynia, wyprana, jałowa, szara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoczywisty przewodnik po Pradze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 17:20
To jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów europejskich stolic, o której powstają przewodniki, książki, albumy oraz filmy dokumentalne. Tomasz Dygała postanowił odkryć przed nami nieznane oblicze tego miasta.
rozwiń zwiń