"Czesi śmieją się ze swojej historii, ale szanują prawo"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 11:10
To jedno ze spostrzeżeń Marka Pernala - historyka, dyplomaty, byłego ambasadora w Republice Czeskiej oraz autora niezwykłego przewodnika "Praga. Miasto magiczne. Spacerownik historyczny".
Audio
  • Autor przewodnika "Praga. Miasto magiczne", Marek Pernal, opowiada o Czechach (Poranek OnLine/Czwórka)
Po ulicach czeskiej Pragi oprowadzi nas Marek Pernal.
Po ulicach czeskiej Pragi oprowadzi nas Marek Pernal.Foto: Glow Images/East News

- Po studiach zacząłem tłumaczyć czeskie dokumenty z czasów Praskiej Wiosny. Nie znałem tego języka, robiłem to ze słownikiem. Krok po kroku zacząłem wgryzać się w historię polsko-czesko-słowackich stosunków i to stało się atutem, który w połowie lat 90. przesądził o mojej nominacji na stanowisko ambasadora RP w Pradze - opowiada gość "Poranka OnLine". - Niestety jako reprezentant państwa Polskiego nie do końca mogłem pozwolić sobie na to, żeby poczuć się jak stuprocentowy Czech, ale mieszkając tam ponad pięć lat nie tylko dobrze poznałem Pragę, ale też bardzo polubiłem i miasto i jego mieszkańców.

A jacy są Prażanie?

- Charakteryzuje ich brak napięcia, nie mają charakterystycznej "żyły na czole" - mówi Marek Pernal. - Są obdarzeni dystansem, potrafią się śmiać z siebie i ze swojej historii, a jednocześnie jest tam duże poszanowanie dla prawa.

W swojej książce rozmówca Justyny Dżbik nie skupia się jedynie na socjologicznej obserwacji, ale opisuje też 16 spacerowych tras, legendarne piwiarnie, modne kluby, sprawdzone restauracje oraz bary. W przewodniku są także zdjęcia - ponad 800 fotografii jednego z najpiękniejszych europejskich miast.

- Praga jest miastem magicznym, bo pod harmonijną powierzchnią kryje nieoczywistą strukturę i historię. I to właśnie ta podskórna tkanka najbardziej mnie fascynuje. Tyle, że trzeba się do niej dokopać, a na to turyści bywają zbyt leniwi - wyjaśnia autor przewodnika. - Bo Praga jest tak atrakcyjna, że zachwyca przyjezdnych już na pierwszy rzut oka. W takiej sytuacji, trudno wymagać od ludzi, żeby szukali drugiego dna, skoro wszystko im się podoba. Ale naprawdę opłaca się spróbować - przekonuje Marek Pernal.

kul

Czytaj także

Praga - piwna stolica z nieodgadnionym klimatem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 10:00
To miasto, któremu udało się uniknąc zniszczeń wojennych, zachowało czar dawnych wieków. Żeby ponać czar Pragi trzeba spacerować po niej o kazdej porze dnia i nocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpiękniejsze dworce kolejowe także znajdują się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 12:45
Z założenia powinny być wizytówką miast, jednak w ostatnich latach przeważnie odstraszały. Postanowiliśmy sprawdzić gdzie w Polsce znajdują się najpiękniejsze dworce kolejowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hummus najlepszym sposobem na rozpoczęcie wizyty w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 16:30
Ostatnio robi furorę, nie tylko wśród wegetarian i wegan. Hummus podobno pochodzi z Libanu, ale jest także popularną potrawą w kuchniach: arabskiej, kaukaskiej i żydowskiej.
rozwiń zwiń