Student w mieszkaniu - przekleństwo czy błogosławieństwo?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 20:20
- Student przede wszystkim szuka taniości. To jest norma. Jak się jest słoikiem, to trzeba mieć gdzie mieszkać - mówi Dagmara Kogut, przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Audio
  • Studenckie problemy z wynajmem mieszkania (4 do 4/ Czwórka).
Studenci
StudenciFoto: Glow Images/East News

Wielu studentów szuka mieszkania przez internet. Propozycje, które tam znajdują są zamieszczane przez agencje, dlatego wynajmujący musi liczyć się z dużą prowizją. Mieszkania często mają różny standard, lokalizacje i ceny. - Wynajmujący, często nie wiedzą, że podpisując umowę trzeba poprosić właściciela przynajmniej o dowód tożsamości, albo akt własności - wyjaśnia Anna Prorok z serwisu Szybko.pl.
Najwięcej ciekawych historii związanych z wynajmem mieszkań wiąże się z ciekawymi współlokatorami. Studenci podkreślają, że najlepiej jest mieszkać z własnymi znajomymi.
Dla najmujących student to przekleństwo albo błogosławieństwo. - Najważniejsza jest informacja, czy osoba która jest najemcą jest wiarygodna finansowo. Zdarza się, że osoba podpisuje umowę, płaci kaucję, pierwszy czynsz, a potem zalega z opłatami. Wtedy najem nie ma sensu z ekonomicznego punku widzenia - mówi Jerzy Sobański, rzecznik Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomości. W wielu krajach osoba, która jest najemcą musi udokumentować, że dysponuje środkami. W Polsce jest to traktowane jako ingerencja w kwestie prywatne. Tymczasem student to specyficzny najemca. Według Jerzego Sobańskiego połowa studentów, swój czas akademicki traktuje jako okazję do zabawy, a nie nauki.
Ostatecznie wszystko zależy od tego jakie relacje ułożą sobie najemca z wynajmującym. - Każdy liczy na rzetelnego najemcę. Takiego, który będzie płacił w terminie, nie zniszczy naszego mieszkania i będzie się stosował do umowy najmu, którą mu przedstawimy - wyjaśnia Katarzyna Hryciuk, Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem Mieszkanicznik.

jl

Czytaj także

Koedukacyjny akademik? Tylko jak pozwoli mama!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 15:20
Studiujesz i jesteś w związku? Teraz możesz zamieszkać w akademiku ze swoją drugą połową. I to nawet jeśli nie jesteście po ślubie. Warunek - musicie na piśmie mieć zgodę rodziców oraz przekonać władze uczelni, jak wielka łączy was miłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erasmus odmieni Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 15:00
- Pod koniec sierpnia wróciłam z Norymbergi. I to była dla mnie jedna z największych życiowych przygód - tak pobyt na Erasmusie wspomina Kasia Komór, była uczestniczka programu wymiany studentów i absolwentka SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie podziewają się tamte prywatki?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 13:13
Coraz rzadziej robi się prawdziwe, legendarne kiedyś prywatki. Nie chcemy, po jednej, szalonej nocy remontować mieszkanie. Dla tych, którzy boją się poimprezowych konsekwencji jest rozwiązanie…
rozwiń zwiń