Student w mieszkaniu - przekleństwo czy błogosławieństwo?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 20:20
- Student przede wszystkim szuka taniości. To jest norma. Jak się jest słoikiem, to trzeba mieć gdzie mieszkać - mówi Dagmara Kogut, przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Audio
  • Studenckie problemy z wynajmem mieszkania (4 do 4/ Czwórka).
Studenci
StudenciFoto: Glow Images/East News

Wielu studentów szuka mieszkania przez internet. Propozycje, które tam znajdują są zamieszczane przez agencje, dlatego wynajmujący musi liczyć się z dużą prowizją. Mieszkania często mają różny standard, lokalizacje i ceny. - Wynajmujący, często nie wiedzą, że podpisując umowę trzeba poprosić właściciela przynajmniej o dowód tożsamości, albo akt własności - wyjaśnia Anna Prorok z serwisu Szybko.pl.
Najwięcej ciekawych historii związanych z wynajmem mieszkań wiąże się z ciekawymi współlokatorami. Studenci podkreślają, że najlepiej jest mieszkać z własnymi znajomymi.
Dla najmujących student to przekleństwo albo błogosławieństwo. - Najważniejsza jest informacja, czy osoba która jest najemcą jest wiarygodna finansowo. Zdarza się, że osoba podpisuje umowę, płaci kaucję, pierwszy czynsz, a potem zalega z opłatami. Wtedy najem nie ma sensu z ekonomicznego punku widzenia - mówi Jerzy Sobański, rzecznik Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomości. W wielu krajach osoba, która jest najemcą musi udokumentować, że dysponuje środkami. W Polsce jest to traktowane jako ingerencja w kwestie prywatne. Tymczasem student to specyficzny najemca. Według Jerzego Sobańskiego połowa studentów, swój czas akademicki traktuje jako okazję do zabawy, a nie nauki.
Ostatecznie wszystko zależy od tego jakie relacje ułożą sobie najemca z wynajmującym. - Każdy liczy na rzetelnego najemcę. Takiego, który będzie płacił w terminie, nie zniszczy naszego mieszkania i będzie się stosował do umowy najmu, którą mu przedstawimy - wyjaśnia Katarzyna Hryciuk, Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem Mieszkanicznik.

jl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koedukacyjny akademik? Tylko jak pozwoli mama!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 15:20
Studiujesz i jesteś w związku? Teraz możesz zamieszkać w akademiku ze swoją drugą połową. I to nawet jeśli nie jesteście po ślubie. Warunek - musicie na piśmie mieć zgodę rodziców oraz przekonać władze uczelni, jak wielka łączy was miłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erasmus odmieni Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 15:00
- Pod koniec sierpnia wróciłam z Norymbergi. I to była dla mnie jedna z największych życiowych przygód - tak pobyt na Erasmusie wspomina Kasia Komór, była uczestniczka programu wymiany studentów i absolwentka SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie podziewają się tamte prywatki?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 13:13
Coraz rzadziej robi się prawdziwe, legendarne kiedyś prywatki. Nie chcemy, po jednej, szalonej nocy remontować mieszkanie. Dla tych, którzy boją się poimprezowych konsekwencji jest rozwiązanie…
rozwiń zwiń