Lato bez nudy. Polecamy wakacje z kulturą

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2025 12:22
Wyjątkowe wystawy, kreatywne warsztaty, pokazy plenerowe, animacje dla całych rodzin, a do tego koncerty, festiwale filmowe i muzyczne oraz gry miejskie i terenowe. Lato w polskich miastach zapowiada się bardzo intensywnie i interesująco. Podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić lato i wakacje. 
Lato w polskich miastach obfituje w wydarzenia kulturalne. Jaką ofertę przygotowano na lato 2025? Na zdjęciu Daniel Olbrychski z poezją Jana Kochanowskiego na V Małym Festiwalu Poezji w Imieniny Pana Jana w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Lato w polskich miastach obfituje w wydarzenia kulturalne. Jaką ofertę przygotowano na lato 2025? Na zdjęciu Daniel Olbrychski z poezją Jana Kochanowskiego na V "Małym Festiwalu Poezji w Imieniny Pana Jana" w Muzeum Jana Kochanowskiego w CzarnolesieFoto: PAP/ Piotr Polak

Wieczory ze sztuką Szekspira w historycznych ogrodach w Wilanowie

Trwające wakacje to kolejny sezon wieczorów ze sztuką Szekspira w historycznych ogrodach w Wilanowie. Tegoroczną edycję otworzyła premiera "Wieczoru Trzech Króli". Łącznie zaplanowanych zostało aż 17 spektakli. Ostatni z nich odbędzie się 20 lipca.

"Sen nocy letniej" zostanie odegrany w okresie wakacyjnym 12 razy. Za polskim przedsięwzięciem stoi kanadyjski reżyser John Weisgerber. To dzięki niemu międzynarodowy fenomen, znany od lat m.in. w Nowym Jorku, Pradze, Toronto, Londynie, doczekał się swojej tradycji w Warszawie.

31. Jazz na Starówce w Warszawie 

Czołówka polskiego jazzu, a do tego goście z wielu stron świata: Amerykanie Peter Bernstein Quartet, Christian McBride, Benny Green czy Greg Hutchinson, włoska pianistka i wokalistka Francesca Tandoi, a także Nduduzo Makhathini, pianista i kompozytor południowoafrykańskiej sceny. Muzyczna śmietanka zaprezentuje się podczas 31. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu "Jazz na Starówce".

- Jak co roku, latem zapraszamy warszawiaków i gości z kraju i zagranicy, którzy w wakacje odwiedzą Warszawę, na sobotnie koncerty na Rynku Starego Miasta - zachęca dyrektorka artystyczna festiwalu Iwona Strzelczyk-Wojciechowska. Koncerty odbywać się będą na Rynku Starego Miasta w Warszawie od 5 lipca do 30 sierpnia.

Cykl filmowy "Se(a)ns sztuki" w warszawskiej Zachęcie 

W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki trwa autorski cykl filmowy "Se(a)ns sztuki". Seanse będą odbywały się w środy, dwa razy w miesiącu. Program składa się z wybranych filmów, które w różny sposób odnoszą się do sztuki. Zarówno poprzez historie artystów i instytucji kultury, jak i refleksje nad estetyką, rolą społeczną sztuki i jej miejscem w dzisiejszym świecie.

W ramach programu widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie filmy, jak: "The Square", "Titanic", "Tamte dni, tamte noce", "Nie lubię poniedziałków" czy "Frida".

Ponadto w Zachęcie można oglądać nową wystawę "Przestrzenie", poświęconą klasykom polskiej sztuki współczesnej.

30. Summer Jazz Festival Kraków

Koncertem Leszka Możdżera i Adama Makowicza zainaugurowano 30. Summer Jazz Festival Kraków. To jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych w Europie. W lipcu jazzowe koncerty będą odbywać się w krakowskich klubach i na scenach codziennie. Część wydarzeń zaplanowano również na sierpień i na początek września. W Krakowie gościć będą m.in. Kurt Elling, John Scofield i Marcus Miller.

W tym roku niektórzy muzycy wystąpią również poza Krakowem - na Zamku w Rudnie, przy Willi Domańskich w Nawojowej Górze, w Paczółtowicach i Lusławicach. Festiwal zakończy multimedialny projekt Cosmic Brothers - wspólne dzieło Nigela Kennedy'ego i Clevelanda Watkissa, które zabrzmi 7 września w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Festiwal Jerzego Stuhra "Stuhralia" w Krakowie 

Również w Krakowie rozpoczął się Festiwal Jerzego Stuhra "Stuhralia". Wydarzenie upamiętnia artystę i jego dorobek. "Stuhralia" zainaugurowało wydarzenie w Kopalni Soli Wieliczka, miejscu zdjęć do "Seksmisji". Na program festiwalu składają się wystawy i spotkania z aktorami i filmowcami m.in. Anną Dymną, Anną Radwan, Dorotą Pomykałą, Juliuszem Machulskim, Pawłem Edelmanem, Feliksem Falkiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Janem Kantym-Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, a także Łukaszem Maciejewskim i Marią Malatyńską.

Poetyckie spotkania na 14. Festiwalu Miłosza w Krakowie

Spotkania poetyckie i towarzyszące im koncerty, performance i warsztaty wypełniły program 14. Festiwalu Miłosza w Krakowie. Tegoroczne hasło nawiązuje do jednego z późnych tomików, zatytułowanego "To".

Chętni mają jeszcze okazję, by wziąć udział w wielkim finale wydarzenia. W sumie na festiwalu pojawiło się blisko 80 polskich i zagranicznych twórców.

Poznań stolicą animacji. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator"

Z początkiem lata Poznań tradycyjnie staje się stolicą animacji - zarówno tej dla dzieci, jak i dorosłych. 5 lipca w stolicy Wielkopolski rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator" - największego tego typu wydarzenia w Polsce.

Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest około 300 obrazów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy klasyki animacji. W programie znajdują się także sekcje związane z grami oraz wirtualną rzeczywistością. Wśród gości tegorocznej edycji festiwalu znajdzie się m.in. Mike Hollingsworth - reżyser nadzorujący serial "BoJack Horseman" czy Joe Holman, mistrz tworzenia lalek m.in. do "Gnijącej panny młodej" Tima Burtona.

Odkrywanie bogactwa kulturowego regionów i krajów - "Lato z Estradą"

Na mieszkańców Poznania czeka także "kultura na fyrtlach", czyli kolejna edycja "Lata z Estradą". Od 8 lipca Estrada Poznańska zaprosi mieszkańców do wspólnego odkrywania bogactwa kulturowego regionów i krajów położonych na zachód od stolicy Wielkopolski.

Na 19 poznańskich osiedlach obędzie się ponad 100 bezpłatnych, plenerowych wydarzeń. Cykl ma za zadanie nie tylko aktywizować peryferyjne obszary miasta, ale także przybliżyć dostęp do spektakli, warsztatów i koncertów mieszkańcom osiedli, które są oddalone od centrum, gdzie odbywa się najwięcej wydarzeń kulturalnych.

"Estrada w Centrum" i kulturotwórczy potencjał miejskich przestrzeni Poznania

Do końca wakacji w Poznaniu trwać będzie także cykl "Estrada w Centrum". Projekt ma podkreślić kulturotwórczy potencjał miejskich przestrzeni Poznania: Starego Rynku oraz placów Wolności i Kolegiackiego. W tych miejscach odbędzie się ponad 30 bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, takich jak kino plenerowe, cykl koncertowy czy widowiska teatralne.

Biennale w Gliwicach: "Sztuka w mieście, miasto w sztuce"

W Gliwicach początek wakacji upływa pod hasłem "Sztuka w mieście, miasto w sztuce". To pierwsza edycja Biennale Gliwice - interdyscyplinarnego festiwalu sztuk wizualnych i performatywnych. Wydarzenie, wzorowane na prestiżowych biennale z Wenecji, Sao Paulo czy Berlina, ma ambicję stworzenia nowej jakości w polskim życiu artystycznym. Organizatorzy podkreślają, że ideą przewodnią jest maksymalne otwarcie na mieszkańców i zachęcenie ich do powrotu do instytucji kultury.

Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury

Trzy weekendy i trzy miasta wschodniej Polski. Trwa interdyscyplinarny Festiwal "Wschód Kultury". Ideą przewodnią Europejski Stadion Kultury, który łączy elementy różnych gatunków; muzycznych, teatru, fotografii, filmu i sztuk wizualnych.

W tym roku na festiwal składa się 40 wydarzeń, m.in. koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, dyskusje, kulinarne strefy relaksu, gry terenowe, silent disco, atrakcje dla najmłodszych, które będą się odbywać w różnych częściach miasta. 

W ramach festiwalu chętnych czekają jeszcze dwie osłony:

  • Wschód Kultury - Inne Brzmienia w Lublinie  (3-6 lipca 2025)
  • Wschód Kultury - Inny Wymiar w Białymstoku (10-13 lipca 2025)

Lato na Pergoli 2025 we Wrocławiu 

Szum Fontanny, zielona Pergola, a nad głową gwiazdy. Wrocław zaprasza na festiwal Lato na Pergoli 2025. Cykl bezpłatnych wydarzeń odbywa się w kompleksie Hali Stulecia i potrwa do końca wakacji. W program tegorocznej odsłony wchodzą m.in.: Filmowe czwartki, Muzyczne piątki, Sportowe soboty i Rodzinne niedziele. 

16. Geyer Music Factory - festiwal muzyczny na dziedzińcu Białej Fabryki w Łodzi

Geyer Music Factory to festiwal muzyczny na dziedzińcu Białej Fabryki w Łodzi. W tym roku w hołdzie wielkim artystom i artystkom, koncerty wypełnią ich przeboje w autorskich aranżacjach, m.in "Tribute to The Police" w wykonaniu Marty Król i Pawła Tomaszewskiego z zespołem.

W kolejne piątki inni wykonawcy przypomną utwory Maanamu, Queen, Edith Piaf, Ennia Moricone, Breakoutu. Koncertom towarzyszyć będą oprowadzania po wystawach dostępnych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Letni Festiwal Filmowy "TME Polówka"

Gratką dla kinomanów może okazać się Letni Festiwal Filmowy "TME Polówka". Zaplanowano 220 seansów w 35 plenerowych lokalizacjach - w parkach, na skwerach czy podwórkach. Wydarzenie potrwa do końca wakacji.

Filharmonia Łódzka po raz 26. wyrusza na Wędrowny Festiwal "Kolory Polski"

Filharmonia Łódzka po raz 26. wyruszyła na Wędrowny Festiwal "Kolory Polski". To cykl 13 koncertów w różnych miejscowościach regionu łódzkiego. Muzyczne wydarzenia odbywają się w każdą sobotę i niedzielę aż do 30 sierpnia.

Warto dodać, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna zapewnia melomanom bezpłatne dojazdy pociągami i busami. Nieodłączną częścią festiwalu są też wycieczki do atrakcji przyrodniczych i historycznych w odwiedzanych miejscach.

Spektakle dla najmłodszych "Baśniowa Piotrkowska" w Łodzi

W każdą niedzielę aż do końca września, w Pasażu Róży przy ul. Piotrkowskiej 3, pod hasłem "Baśniowa Piotrkowska" wystawiane będą plenerowe spektakle teatrów z całej Polski. Letni program artystyczno-edukacyjny przygotował też Teatr Pinokio.

***

"Odwiedź kulturę na wakacjach" 

To jednak nie wszystko. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyło listę "Odwiedź kulturę na wakacjach" złożoną z muzeów, teatrów, centrów sztuki z całej Polski, które przygotowały bogaty program letnich atrakcji dla publiczności.

Lista składa się z blisko 600 instytucji z całej Polski, które przygotowały specjalne wydarzenia kulturalne trwające przez całe lato. Spis zawiera wydarzenia, które wypełnią wakacyjny czas i zainspirują do odkrywania nowych pasji.



Lista, wyszukiwarka oraz więcej informacji znajduje się na stronie internetowej resortu kultury.

***  

IAR/PAP/MKiDN/MNW/zuzannachowaniec/am/k