Na Cyprze stopa nie złapiesz, a w Indiach uważaj na pasach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 12:31
Sposobów na tanie podróżowanie jest mnóstwo. Warto wiedzieć w jakim państwie z czego skorzystać.
Audio
  • Gdzie i czym podróżować? (Bed and Breakfast/Czwórka)
Na Cyprze stopa nie złapiesz, a w Indiach uważaj na pasach
Foto: markg6/flicr.com/lic. CC

Tanim i znanym sposobem podróżowania jest autostop. Podobno najtrudniej korzystać z niego w Europie, na każdym innym kontynencie jest to łatwiejsze. Tomek  Michniewicz ostrzega, że na Cyprze autostopem w ogóle nie da się podróżować, bo kierowcy widząc machających przy poboczu ludzi myślą, że są pozdrawiani - odmachują więc z uśmiechem i jadą dalej.
Ryan Socash jako ciekawe metody podróżowania poleca lot balonem, który zapewnia niezapomniane widoki. Z bardziej tradycyjnych środków transportu wybiera tanie linie lotnicze lub wynajęcie samochodu. Odradza natomiast autobusy, bo tymi podróżują najubożsi i kryminalny półświatek, a dworce autobusowe pełne są bezdomnych.

Czwórkowa reporterka Justyna Majchrzak zdradza natomiast, że podróżowanie po Indiach jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Można zapoznać się z lokalną kulturą, poznać region i wielu ciekawych ludzi. Ciekawe jest podróżowanie koleją - niektórzy sarkastycznie mówią, że jest to najlepsza rzecz w Indiach jaka pozostała po kolonializmie brytyjskim . Kupując bilet do hinduskiego pociągu można wybrać miejscówkę w jednej z sześciu klas. W tej najtańszej warto dokupić łańcuch, by przypiąć bagaż, co może nas uchronić przed kradzieżami.
O ile podróżowanie w Indiach jest dość łatwe to ogromnym wyczynem jest tam przechodzenie przez ulicę.
- Bardzo długo przejście przez jezdnie było dla mnie największym problemem - przyznaje Marzena Filipczak, podróżniczka. - To, że świeci się zielone światło to nic nie zmienia. Trzeba iść krok za kroczkiem patrząc co nadjeżdża z lewej i z prawej strony - dodaje.
Żeby nie było zbyt prosto przypominamy, że w Indiach obowiązuje ruch lewostronny, a wśród samochodów, autobusów, skuterów, motocykli, rowerów pojawiają się też krowy.
(pj)

Czytaj także

Świat na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 11:45
Marzena Filipczak właśnie wróciła z wyprawy po Azji Centralnej. Odwiedziła miejsca powszechnie uznawane za trudne - Północną Osetię, Azerbejdżan, Gruzję i Armenię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tahiti - raj dla którego Gauguin porzucił wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 19:00
W 1891 roku Paul Gauguin opuszcza Pont-Aven i wyrusza do Polinezji i na Tahiti, gdzie powstanie jeden z najważniejszych obrazów w historii malarstwa - "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie tradycje weselne kontra reszta świata

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 10:30
Wesele indyjskie to uroczystość trwająca nawet dziesięć dni, a uczestniczy w niej kilkuset gości...
rozwiń zwiń