Kobiety piją jak mężczyźni. "To dla nich wyniszczające"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 08:00
"Męskie picie kobiet" to zjawisko, które w krajach Europy Zachodniej pojawiło się kilkanaście lat temu. Do nas właśnie dociera, a młode Polki piją coraz częściej i coraz chętniej. I nazywają to "alkoholową emancypacją".
Audio
  • Po alkohol sięgają coraz częściej młode kobiety. O tym, dlaczego tak się dzieje, mówi Katarzyna Skotarczyk (Czwórka/4 do 4)
  • Jak alkohol wpływa na organizm kobiety, a jak na organizm mężczyzny? - materiał Elżbiety Burzy (Czwórka/4 do 4)
Kobiety piją jak mężczyźni. To dla nich wyniszczające
Foto: Glow Images/East News

- Dotychczasowy styl picia kobiet to było picie w ukryciu, ze względu na wstyd - mówi Katarzyna Skotarczyk z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień Od Alkoholu i Współuzależnienia . - Kobietom trudniej jest przyznać się do tego uzależnienia, więc dłużej trwa u nich także okres przed podjęciem leczenia. Chyba, że zaczną pojawiać się bardzo konkretne konsekwencja picia alkoholu na poziomie zdrowotnym, bądź zawodowym.

Z badań wynika, że jeśli kobieta pije tyle, co mężczyzna, to tak naprawdę pije więcej. Kobiecy organizm bowiem na alkohol reaguje zupełnie inaczej niż męski. Zdaniem ekspertów, z powodu picia, kobiety doznają większych uszkodzeń psychicznych i fizycznych: szybciej się uzależniają, a potem zapadają na marskość wątroby, nowotwory, nadciśnienie i inne przewlekłe choroby będące skutkiem uzależnienia.

- Młode dziewczyny w niektórych środowiskach gloryfikują to, że piją tyle samo alkoholu, co mężczyźni. W tym aspekcie życia upatrują powodów do dumy ze swojej emancypacji  - mówi Jagoda Fudała z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych . - Tymczasem to, na ile szkodzi nam alkohol, jest pochodną tego, jakie stężenie trunku we krwi uzyskujemy, kiedy go pijemy.

A to z kolei zależne jest od bardzo wielu czynników. - Między innymi od masy i wagi ciała, a przecież kobiety przeciętnie są mniejsze i lżejsze od mężczyzn - tłumaczy Fudała. - Jednak nawet gdyby kobieta ważyła tyle samo co mężczyzna, jeśli spożyje taką samą dawkę alkoholu, jego stężenie w jej krwi może być nawet o 40 proc. wyższe.

Katarzyna
Katarzyna Skotarczyk w Czwórce/screen wideo

Alkohol pełni też różne funkcje w życiu kobiet i mężczyzn. - Coraz częściej po alkohol bądź inne substancje odurzające sięgają młode kobiety, ok. 30. roku życia. Trudno jest podać konkretne przyczyny tego stanu rzeczy. Jedną z nich może być konieczność pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym, a także potrzebą rozwoju, z którymi zmaga się większość z nich - mówi Skotarczyk. - Problemem są także stereotypy. Jeśli widzimy na ulicy pijanego mężczyznę, zakładamy, że wraca po prostu z imprezy. Jeśli widzimy pijaną kobietę, dopatrujemy się problemów w jej życiu. Dlatego w przypadku kobiet oskarżenia o alkoholizm uderzają bezpośrednio w poczucie własnej wartości.

(kd)

Czytaj także

Miłość uzależnia. Jest jak picie i palenie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 12:00
– Jeśli ludzie mają tendencję do wielokrotnego, częstego zakochiwania się, są najczęściej również podatni na uzależnienia od różnego rodzaju środków chemicznych – mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Wydaje ci się, że palisz papierosy, pijesz alkohol, albo jesz słodycze, bo lubisz i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować? Być może się mylisz. Jesteś w szponach nałogu i nawet o tym nie wiesz. Co zrobić, by się uwolnić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narkotyki? Poprawczak? "Bardzo trudno się wyrwać, ale to możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 15:00
Zaczyna się od wagarów, alkoholu, wybicia szyby, popchnięcia kolegi. Potem jest tylko gorzej. – Zdałem sobie sprawę, że jest źle, gdy już trafiłem do zakładu i było za późno – mówi w Czwórce Bartosz Kaja, wychowanek poprawczaka. Jak powrócić na tzw. jasną stronę mocy? Często bez wsparcia się nie uda.
rozwiń zwiń