Wypalenie zawodowe: młodzi, zdolni, sfrustrowani

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 11:30
Wypalenie zawodowe, bądź "przerdzewienie", dotyka wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynając pierwszą pracę, inaczej wyobrażali sobie start w zawodowej karierze. Są ambitni, a nie widzą szans na awans. - Trzeba płonąć, żyć z pasją, żeby się wypalić - mówi Ewa Gontarczyk, coach.
Audio
  • Ewa Gontarczyk o zawodowym wypaleniu, przerdzewieniu i sposobach, by ich uniknąć (Czwórka/4 do 4)
  • Dlaczego nie lubimy poniedziałków i co to oznacza? (Czwórka/4 do 4)
Wypalenie zawodowe: młodzi, zdolni, sfrustrowani
Foto: Glow Images/ East News

Większość badań pokazuje, że pierwsze wypalenie zawodowe pojawia się już u osób przed 30. rokiem życia. - Jeśli podchodzimy do pracy z pełnym zaangażowaniem, a okazuje się, że nie mamy wystarczającego potencjału i wsparcia, stajemy się bezsilni, niezadowoleni z siebie i wystraszeni, że nie osiągniemy zadowalających efektów - mówi Ewa Gontarczyk, coach i doradca zawodowy Bigram.

W ten sposób dochodzimy do punktu w życiu, w którym potrzebujemy zmian. - To kwestia naszej osobowości, poczucia własnej wartości i swojej misji w świecie - mówi Gontarczyk. I wówczas, jak dodaje gość Czwórki, albo zmienimy pracę, albo podejście do życia.

Podobną bolączką młodych pracowników jest "przerdzewienie", czyli poczucie zawodowej stagnacji, a co za tym idzie, frustracja. Może ona dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są ludzie młodzi, którzy "utknęli" na stanowiskach niedostosowanych do ich możliwości. Mają duży potencjał, wiele pomysłów i siłę do pracy, ale zazwyczaj wykonują zadania, które nie są związane z ich wykształceniem, bądź które nie dają szansy się im wykazać.

Wspólnym mianownikiem obu tych przypadłości jest, zdaniem gościa "4 do 4", brak równowagi emocjonalnej. - Mamy rozbudzone ambicje i trafiamy do pracy, w której nie możemy ich zrealizować - mówi Gontarczyk. - Jeśli dodatkowo jesteśmy wychowani w przeświadczeniu, że cały czas trzeba się uczyć i rozwijać, mamy świetne wykształcenie i wyjeżdżamy na zagraniczne staże, a nagle trafiamy do miejsca, w którym kserujemy faktury, to efekty takiego "zderzenia z rzeczywistością" mogą być opłakane.

Najczęściej zaczyna się niewinnie. Jak większość naszych znajomych przestajemy lubić poniedziałki. Potem zaczynamy się ich bać. Ta niechęć do pracy, to - jak przyznaje Katarzyna Straburzyńska, psycholog rozwoju osobistego - pierwszy krok do zawodowego wypalenia. - Powstaje poczucie, że zmuszamy się do czegoś. A wszystko do czego musimy się zmuszać na dłuższą metę przecież nam nie wychodzi - tłumaczy ekspertka. - Stajemy się nerwowi, kłótliwi i rozdrażnieni. Odczuwamy napięcie. Z czasem zdarza się, że coraz trudniej nam zasnąć, albo bardzo wcześnie się budzimy. Wiele osób tego doświadcza.

Znajdź pracę odpowiednią do swoich kompetencji <<<

Wypalenia bądź przerdzewienia można próbować świadomie uniknąć. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że nie wszyscy mogą awansować i zacząć żyć czymś innym, a nie wyłącznie pracą. - Przecież nie potrzeba aż tylu menadżerów wyższych szczebli i dyrektorów - mówi Gontarczyk. - Ale pamiętajmy, że zamiast wyłącznie piąć się w górę, warto rozwijać się także wszerz. Najpierw jednak trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, "kim jestem", "dokąd zmierzam" i przestać definiować siebie wyłącznie przez pryzmat pracy zawodowej. Jeżeli bowiem jesteśmy poślubieni korporacji, w pełni od niego zależymy i poza pracą nie mamy nic, to czeka nas problem.

(kd / ac)

Czytaj także

Najbardziej niewdzięczna praca na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 12:21
Jak to jest być konsultantem telefonicznym albo sprzedawcą w sklepie - dowiemy się już w czwartkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak bezstresowo rzucić pracę?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:00
- To moment ważny, ale rzadko kiedy wywraca nasze życie do góry nogami, potrzeba jest więc "chłodnej głowy" - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, który udzielił kilku cennych wskazówek związanych z odejściem czy też zmianą pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak gorsza płaca, to szczerość popłaca? Asertywność w pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 18:35
Kłamać czy nie kłamać w sytuacji służbowej - oto jest pytanie. - Szczerość jest pokrewna z asertywnością, czyli powiedzeniem tego, co jest dla mnie ważne - mówił dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca. Wraz z psychologiem Joanną Kędzierską mówili o dyplomacji w pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romans w pracy bywa niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 08:00
Niemal co czwarty Polak swojego życiowego partnera poznał w miejscu pracy - wynika z badań serwisu Praca.pl. Aż 40 proc. z nas wdało się przynajmniej raz w biurowy romans.
rozwiń zwiń