Romans w pracy bywa niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 08:00
Niemal co czwarty Polak swojego życiowego partnera poznał w miejscu pracy - wynika z badań serwisu Praca.pl. Aż 40 proc. z nas wdało się przynajmniej raz w biurowy romans.
Audio
  • Czy związki intymne pomiędzy pracownikami mogą szkodzić firmie? Czy warto wikłać się w taki "układ"? Rozmowa z dr Krystyną Doroszewicz i Michałem Filipkiewiczem (Czwórka/4 do 4)
  • Miłość w biurze. Czy związek da się pogodzić z pracą? - materiał Michała Piwowarka (Czwórka/4 do 4)
Flirt w pracy
Flirt w pracyFoto: Glow Images/East News

Jak przyznaje Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl, Polacy niechętnie przyznają się do swoich biurowych romansów. A to być może błąd, bo  zaangażowanie emocjonalne, czułe gesty i słowa, są widoczne dla otoczenia i najczęściej w "biurowym światku" prawda bardzo szybko wychodzi na jaw. - Ludzie plotkują - mówi gość "4 do 4". Zwłaszcza, jeśli chodzi o osoby na różnych stanowiskach, np. o szefa i jego podwładnego. - Wówczas bardzo łatwo jest zostać posądzonym o to, że wszelkie awanse i inne sukcesy, które osiągamy w pracy, zawdzięczamy temu związkowi.

Zdaniem dr Krystyny Doroszewicz, psycholog społecznej z SWPS, takiego obrotu spraw właściwie nie da się uniknąć. - To dość naturalna reakcja otoczenia - przyznaje ekspertka. - Sytuacja nietypowa w miejscu pracy przyciąga uwagę i na osoby najbardziej zainteresowane patrzymy przez pryzmat romansu, a nie rzeczywistych kwalifikacji zawodowych.

Poza tym, jak przyznają eksperci, każdy konflikt w związku dwojga pracowników jednej firmy, może odbić się negatywnie na ich wydajności. - Często przez to właśnie pracodawcy postrzegają romans swoich podwładnych jako coś negatywnego - mówi Filipkiewicz.

Dr
Dr Krystyna Doroszewicz i Michał w Filipkiewicz wraz z Krzysztofem Grzybowskim w Czwórce/fot. W.Kusiński

Tymczasem Ewa, jedna z słuchaczek Czwórki, swojego męża poznała właśnie w pracy. I choć przyznaje, że kiedyś nie wyobrażała sobie takiego "układu", dziś cieszy się, że spędza z nim nie tylko wieczory w domu, ale także niemal całe dnie w… orkiestrze. - Damian jest koncertmistrzem, a ja tancerką - mówi Ewa. - Rano do pracy jeździmy razem tramwajem, a potem każde z nas wybiera się do kolejnej pracy. Gdyby nie wspólne miejsce zatrudnienia, zupełnie nie mielibyśmy czasu dla siebie nawzajem.

Taka sytuacja ma też jednak swoje minusy. - Kobiety nie mają umiejętności rozdzielenia tego, co dzieje się w pracy od czasu prywatnego - mówi Damian. - Totalnie nie rozumieją tego, że facet w pracy musi być czasem po prostu facetem w pracy, a nie mężem. Dlatego taki związek jest pewnie bardziej uciążliwy dla mężczyzn niż dla kobiet.

(kd / ac)

Czytaj także

Nie lubisz swojej pracy? Oto najbardziej znienawidzone zawody

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:00
Nie wszyscy lubią swoją pracę. Ale są tacy, którzy mają szczególnie dużo powodów, by zajęcia, którym się trudnią, szczególnie nienawidzić. To m.in. konsultanci telefoniczni, doradcy finansowi i sprzedawcy w sklepach, czyli ludzie, którzy codziennie narażeni są na kontakt z opryskliwymi i bardzo asertywnymi klientami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak sobie poradzić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:45
Stres na spotkaniach o pracę i trudne chwile już w niej mogą powodować wypalenie i owocować bardzo trudnymi chwilami. Warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy bez znajomości można znaleźć dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 17:33
Aby zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę, trzeba mieć wysokie kwalifikacje - taka jest teoria. Gdy jednak chodzi o zarządzanie zasobami ludzkimi w praktyce, ten model odbiega od rzeczywistości. - Problem dotyka zwłaszcza samorządy - przyznają eksperci w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szukając pracy, zmień mentalność

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:30
- Mało któremu pracodawcy chce się przeglądać syntetyczne CV na kilku kartkach A4, tym bardziej, że przy każdej rekrutacji dostaje przecież takich maili kilkadziesiąt - mówi Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy.
rozwiń zwiń