Sarajewo - naznaczone wojnami miasto na styku religii

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 08:00
Sarajewo to miasto nierozerwalnie związane z historycznymi wydarzeniami XX w. W 1914 r. dokonano tam zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, co było bezpośrednim przyczynkiem wybuchu I wojny światowej. Z kolei w latach 1992-1995 zostało silnie zniszczone w wyniku wojny domowej, która doprowadziła do podziału Jugosławii.
Audio
  • Sarajewo w lipcu się wycisza na czas ramadanu (Czwórka/4 do 4)
  • Zamach w Sarajewie 28 czerwca w 1914 roku był zarzewiem wybuchu I Wojny Światowej (Czwórka/4 do 4)
Sarajewo, widok na Stare Miasto
Sarajewo, widok na Stare MiastoFoto: en.wikimedia.commons/fot.luigi_and_linda/

Obecnie jest stolicą Bośni i Hercegowiny, a populacja Sarajewa liczy niewiele ponad 300 tys. osób. Znaczna część z nich to muzułmanie. - W tym roku 28 czerwca to nie tylko kolejna rocznica zamachu na Franciszka Ferdynanda, ale też początek ramadanu. W Sarajawie jest on bardzo widoczny, co dla potencjalnych turystów może być interesujące. Tym bardziej, że chociaż osoby obchodzące to święto traktują ramadan jako okres wyciszenia i spokoju, życie towarzyskie i kulturalne w mieście w ogóle nie obumiera - przekonywał w "4 do 4" Bartek Kaftan z magazynu "Voyage". Jako szczególnie ciekawe wydarzenie wskazał on odbywający się codziennie podczas ramadanu w tzw. Żółtej Twierdzy (część fortyfikacji zbudowanych na wzgórzach ponad centrum) specjalny wystrzał armatni. Ma on miejsce w chwili zachodu słońca, co jest sygnałem do zakończenia na dany dzień postu. Mieszkańcy chętnie się tam gromadzą, biorą ze sobą posiłki, napoje i wspólnie celebrują ten moment.
Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<
Ciekawe w Sarajewie jest też to, że jego centrum wcale nie jest w środku. - Miasto leży w dość wąskiej dolinie i rozbudowywało się od wschodu w kierunku zachodnim. W efekcie jeśli spacer zaczniemy właśnie od wschodu, to jest to podróż przez historię, od najstarszych do najnowszych części. I faktycznie jest zauważalne, że z każdym kilometrem zbliżamy się tak jakby do dzisiejszego dnia - przybliżył stolicę Bośni i Hercegowiny gość Czwórki.

Sarajewo
Sarajewo nocą, foto: Wikipedia

Jeśli ktoś dopiero planuje wakacje i wypadną one w sierpniu, może wybrać się do Sarajewa na festiwal filmowy, który przypada na okres największej towarzyskiej aktywności mieszkańców. - Łączy się to bezpośrednio właśnie z zakończeniem ramadanu. Życie koncentruje się na głównym deptaku, ulicy Ferhadija, która jest całkowicie zamknięta dla ruchu kołowego. Festiwal filmowy to największa impreza kulturalna w mieście. Oprócz tego, że jest tam mnóstwo świetnych filmów, toczy się cały czas impreza. Mieszkańcy o różnym wyznaniu i przyjezdni bawią się razem, nie dochodzi do żadnych ekscesów i zdaniem wielu osób, które w tym uczestniczyły, stanowi to prawdziwą wizytówkę Sarajewa.

Więcej o mieście, które powoli odzyskuje dawną świetność - w zapisie audycji. Zapraszamy też do wysłuchania materiału reporterskiego przypominającego zamach z 1914 roku.

ac/mk

Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samochodem przez Bałkany

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 14:44
Przejazd autem przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Serbię to pomysł rewelacyjny, ale czy bezpieczny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschodnia Słowacja - kraina gór, jezior i... jaskiń

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 21:00
Wschodnia Słowacja to kraina rzadko odwiedzana przez Polaków. Jeśli nasi rodacy cokolwiek tam zwiedzają, najczęściej są to stare drewniane kościółki. Tymczasem warto odwiedzić m.in. Koszyce.
rozwiń zwiń