Japoto: nie gramy fusion

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 16:30
Nasza nowa płyta będzie utrzymana w stylistyce power metal disco relax - zdradzili w Czwórce muzycy alternatywnej supergrupy.
Audio

Nasza muzyka nie ma nic wspólnego ze stylem fusion – zapewniają muzycy grupy Japoto: Damian Pielka, Krzysztof Zalewski i Tomasz Leś. Wydana pod patronatem Czwórki debiutancka płyta formacji zawiera awangardową mieszankę rocka, jazzu i elektroniki, ubarwioną angielskimi tekstami i solidną dawką humoru.

– Japoto wynikło ze wspólnych chęci: śpiewania, grania i posiadania z tego radości – wyjaśniają goście Czwórki. Nazwa zespołu to zlepek wyrazów „ja”, „po” i „to”, składających się na początek frazy „ja po to to robię”. Muzycy formacji to postaci zasłużone dla polskiej sceny alternatywnej. Damian Pielka gra na gitarze w zespołach Pogodno i Lech Janerka, wokalista Krzysztof Zalewski udziela się w grupie Hey, grający na perkusji Michał Mioduszewski występuje z Lechem Janerką i No!No!No!, a gitarzysta Tomasz Leś gra m. in. z AbradAbem.

Choć oryginalność brzmienia Japoto rodzi się na styku muzycznych osobowości członków grupy, w internetowych publikacjach o zespole pisze się czasem: grupa zwycięzcy „Idola”. Rzeczywiście, wokalista Krzysztof Zalewski w 2003 roku triumfował w drugiej edycji programu. – Upłynie jeszcze trochę czasu, zanim za sprawą własnych działań odkleję się od tej etykietki – przyznaje z rezygnacją Krzysztof Zalewski.

Zarys kompozycji z debiutanckiego albumu „Japoto” powstał na próbach. Ostateczny kształt utwory osiągnęły podczas sesji nagraniowej we wrocławskim studiu Fonoplastykon należącym do Marcina Borsa, producenta płyt między innymi grup Hey, Pogodno, Lao Che oraz Moniki Brodki. – Teraz na każdej próbie improwizujemy przez dwadzieścia minut i nagrywamy to na wszelki wypadek. Parę riffów na nową płytę już się nazbierało – zdradzają goście Czwórki.

Choć, jak podkreślają goście Justyny Dżbik, za wcześnie jeszcze na prognozowanie daty premiery nowego albumu, wiadomo już, w jakiej stylistyce utrzymane będą nowe kompozycje. – To będzie power metal disco relax – żartują muzycy Japoto.

Więcej w rozmowie z gośćmi Czwórki. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

 

Zobacz więcej na temat: Alternatywa Hey Justyna Dżbik
Czytaj także

Angielskie teksty, polskie akcenty

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 12:51
Pisząc piosenki na debiutancki album, myśleliśmy nie tylko o polskim odbiorcy – mówi Daniel Pielka z formacji Japoto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telewizja to przeszłość, najważniejszy jest zespół

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 16:36
Występ w telewizyjnym show nie nadwyrężył reggae'owego morale Kamila Bednarka, wokalisty grupy Star Guard Muffin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"21 Gramów" - come back Szada Akrobaty!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:50
Nowy album jednego z trzech filarów 3W to 74 minuty bezlitosnego, surowego hip-hopu. Płytę poleca Czwórka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mocna trójka zasili lineup Open'era

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 11:38
Hurts, Caribou i Fat Freddy's Drop dołączyły do grona zespołów, które zaprezentują się na tegorocznej edycji Open'er Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Catz'n'Dogz w Piekarni

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 16:03
W piątek 28 stycznia zapraszamy na imprezę J.P. CARNAVAL BEST OF THE BEST, czyli pionierzy polskiej sceny muzycznej!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charlaine Harris: "Definitywnie martwy"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:32
26 stycznia do księgarń trafił wydany pod patronatem Czwórki kolejny tom przygód Sookie Stackhouse. Tym razem kłopotliwy spadek sprawia, że Sookie musi walczyć o życie...
rozwiń zwiń
Czytaj także

"ER - Ostry Dyżur" - ostatni sezon na DVD

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:09
28 stycznia pod patronatem Czwórki ukazuje się na DVD 15. i zarazem ostatni sezon kultowego serialu o przygodach lekarzy ze szpitala Cook County General w Chicago.
rozwiń zwiń