Telewizja to przeszłość, najważniejszy jest zespół

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 16:36
Występ w telewizyjnym show nie nadwyrężył reggae'owego morale Kamila Bednarka, wokalisty grupy Star Guard Muffin.
Audio

Nie zobaczycie mnie w reklamie – zapewnia Kamil Bednarek, wokalista Star Guard Muffin. Choć jego występ w programie „Mam Talent” pomógł zespołowi wypromować debiutancki album, artysta podkreśla, że kontrkulturowe, antysystemowe przesłanie towarzyszące muzyce reggae traktuje bardzo poważnie. Star Guard Muffin chcą przekonać publiczność, że są rasowym bandem, a nie odpryskiem telewizyjnej sławy ich frontmana.

Występowi Kamila w „Mam Talent” grupa Star Guard Muffin bez wątpienia zawdzięcza gorące przyjęcie, z jakim spotkała się jej – wydana pod patronatem Czwórki – debiutancka płyta „Szanuj”. Sukces albumu zaowocował też licznymi zaproszeniami ze strony klubów, gotowych gościć zespół na swojej scenie.

Zaangażowanie w promocję albumu i trasa koncertowa odmieniły życie młodych muzyków. – Brak nam czasu dla siebie, dla przyjaciół, dla rodziny. Teraz najważniejsza jest praca z zespołem. Muszę się starać, żeby ludzie zapomnieli, że występowałem w programie („Mam talent” – red.), a zaczęli słuchać muzyki, którą tworzymy – mówi Kamil Bednarek.

Wokalista Star Guard Muffin nie żałuje udziału w telewizyjnym show, ale dostrzega również minusy swojej medialnej popularności. – Na początku było fajnie, dopóki nie zrobiło się mnie wszędzie za dużo. Muzyka reggae nie jest przecież często puszczana w telewizji – wspomina Kamil Bednarek.

Artysta zdaje sobie sprawę, że jego „nadobecność” w mediach mogła wzbudzić nieufność reggae’owej publiczności, dla której telewizja to znienawidzony Babilon. Jak jednak zaznacza, każdy zespół reggae’owy, który nagrywa teledysk, marzy, aby telewizje go nadawały, a więc – chcąc nie chcąc – flirtuje z Babilonem.

Muzycy Star Guard Muffin zgadzają się, że muzycznie płyta „Szanuj” mieści się w połowie drogi pomiędzy dynamicznym, tanecznym i „hedonistycznym” dancehallem a melancholijną, surową stylistyką roots reggae. – Bliższe są mi wolne, melodyjne rootsy. Ale ludzie mówią, że bardzo dobrze sprawdzam się w żywiołowych dancehallowych kawałkach, w których mogę przekazać rozpierającą mnie energię – mówi Kamil Bednarek.

Więcej w rozmowie Makena z muzykami Star Guard Muffin. Dźwiek znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Zobacz więcej na temat: Kamil Bednarek

Czytaj także

Mam talent do reggae

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 17:45
Chciałbym, by reggae stało się muzyką mainstreamową, ale nie do przesady – wyznaje Kamil Bednarek, wokalista grupy Star Guard Muffin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maken poleca: Najlepsze reggae'owe płyty roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 14:02
Doskonałe dźwięki z gatunku reggae, roots, dub i ska płynęły do nas z Jamajki, USA, Francji i z rodzimego podwórka. Oto pierwsza część zestawienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy może grać rocka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 14:43
Naukę gry na gitarze można rozpocząć w każdym wieku. Wystarczy opanować parę akordów i można "łoić" w kapeli - zapewnia założyciel Akademii Rocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Professor Green – "Jungle"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 12:30
Na playliście Czwórki zagościła czwarta już piosenka z albumu "Alive Till I'm Dead" Professora Greena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A przecież ostrzegali...

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 13:26
"Don't Say We Didn't Warn You" to drugi studyjny album grupy Does It Offend You, Yeah?
rozwiń zwiń