XVI Piknik Naukowy: miejsce, w którym energia zamienia się w materię

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 09:00
Wielki naukowy happening odbędzie się już w najbliższą sobotę w parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie. – Ta impreza to jest fontanna entuzjazmu – mówi dyrektor imprezy dr hab. Konrad Bajer w Czwórce.
Audio
  • Co czeka nas na XVI Pikniku Naukowym? - materiał Eweliny Grygiel
  • Rozmowa z dr. hab. Konradem Bajerem
  • Fotoplastikon i inne atrakcje Pikniku Naukowego - materiał Kamila Jasieńskiego

Okazuje się, że naukowcy, po godzinach spędzonych w laboratoriach na analizowaniu kolorowej zawartości probówek, także potrafią "dać czadu", bywają kreatywni, mają polot i do swoich pasji przekonują innych. Udowodniły to kolejne edycje Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 

Tym bardziej, że hasłem przewodnim tegorocznej, 16. już edycji imprezy będzie "Energia". I Tak właśnie ma być – energetycznie!

– To jest hasło bardzo pojemne. Z jednej strony kojarzy się z fizyką, ale z drugiej – z wieloma innymi sprawami – tłumaczy dr hab. Konrad Bajer, przewodniczący Zespołu Programowego XVI Pikniku Naukowego Polskiego Radia i przedstawiciel Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. – A w mojej ocenie piknik to wcielenie energii, miejsce, w którym ta energia metaforycznie zamienia się w materię. I tej materii będziemy mogli dotknąć i ją poczuć.

Jednak zdaniem gościa Czwórki na Pikniku Naukowym równie ważni, jak sami wystawcy, są żądni wiedzy zwiedzający. – Ci ludzie napędzają się wzajemnie, to działa w obie strony – tłumaczy dr hab. Bajer. – Ci, którzy prezentują eksperymenty, nie robią tego zawodowo, więc jeśli widzą wianuszek zafascynowanych osób naokoło, to daje ogromnego "kopa", na bardzo długo.

W tym roku na zwiedzających czeka zresztą wiele atrakcji, więc naprawdę warto pojawić się na imprezie. – Jedną z gwiazd będzie Carry Byron, znana m. in. z dwóch serii programu telewizyjnego pt. "Pogromcy mitów" – opowiada gość Czwórki.

Dowiedz się więcej o tegorocznej edycji Pikniku Naukowego słuchając całej rozmowy z szefem tej imprezy, oglądając ją po kliknięciu w plik filmowy, bądź klikając w materiały reporterów Czwórki, zapowiadające kolejne atrakcje.


(kd)

Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: zobacz z bliska, jak wybuchają wulkany

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:03
W Czwórce, od poniedziałku do piątku, sprawdzamy, co ciekawego przygotują dla nas młodzi naukowcy. Na pierwszy ogień pójdą kontrolowane wybuchy wulkanu i kolorowy ogień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tęcza, energia dźwięku i zabawy ciekłym azotem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 12:00
Już w ten weekend XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. Tym razem, w Studiu Piknikowym Czwórki stworzyliśmy naszą własną… tęczę. Zobacz inne energetyczne doświadczenia związane ze światłem, dźwiękiem i temperaturą na własne oczy i przekonaj się, że fizyka może być ciekawa!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 17:00
12 maja Czwórka testowała najciekawsze eksponaty oraz prezentowała najbardziej zjawiskowe eksperymenty na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń