Psycholog: w obliczu kamery chętnie zrzekamy się intymności

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 07:45
Przestrzeń osobista traktowana jest jako przedłużenie ciała człowieka i zależy od norm obowiązujących w danej kulturze. Czy jesteśmy w stanie bez niej żyć? I dlaczego tak chętnie rezygnujemy ze swojej intymności?
Audio
  • Dlaczego tak chętnie rezygnujemy ze swojej intymności (4 do 4/Czwórka)
Psycholog: w obliczu kamery chętnie zrzekamy się intymności
Foto: Glow Images/East News

- W dużych miastach dystans indywidualny konsekwentnie jest zaburzany przez takie czynniki, jak tłok w autobusach czy w metrze albo kolejki w sklepie - mówi psychoterapeuta Piotr Mosak. - Już nie zwracamy na to uwagi i nie bronimy się, jeśli ktoś wkracza na nasze osobiste terytorium - wyjaśnia.

To, jak bardzo pozwolimy się zbliżyć innym do nas, zależy nie tylko od indywidualnych preferencji, ale też od uwarunkowań kulturowych. - Inaczej będzie zachowywał się Amerykanin, inaczej mieszkaniec Azji - tłumaczy Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego. - Dla społeczeństwa europejskiego badacze wyznaczyli cztery przestrzenie: kontakt intymny, indywidualny, społeczny i publiczny - dodaje.

Dwa pierwsze zarezerwowane są dla najbliższych nam osób. Kontakt społeczny określa zaś dystans do ludzi obcych i znajomych, z którymi nie wiążą nas zażyłe stosunki. W ten sposób załatwiamy m. in. oficjalne sprawy urzędowe. Psychologowie nie mają jednak wątpliwości, że szybki rozwój mediów oraz internetu coraz bardziej tę odległość skraca.

- Jeśli ktoś znalazł się w sytuacji, w której obcy wkracza na jego teren i robi to w towarzystwie kamery, to dwa razy dłużej zastanowi się nad swoją reakcją - twierdzi psycholog społeczny Konrad Maj. - Z badań wynika, że większość w takiej sytuacji ulega, a osoby, które reagują agresywnie, znajdują się w mniejszości - informuje.

Zdaniem zaproszonych do studia ekspertów zachowaniem najbardziej pożądanym w tej sytuacji będzie wyraźne zaznaczenie granic naszej intymności. Najlepiej z tym zadaniem radzą sobie osoby, które nie mają problemów z asertywnością.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia roter
Czytaj także

Korupcja w Polsce? "Wszyscy żyjemy w sieci przysług i powiązań"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:34
Co jedenasty Polak w ostatnich latach wręczył łapówkę – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zarazem zdecydowana większość Polaków - 84 proc. – uważa, że łapówki w każdej dziedzinie życia, wszędzie i zawsze są niemoralne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anatomia kłótni. Spory są w życiu potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 12:00
Niektórzy krzyczą i rzucają ciężkimi przedmiotami, inni tłumią emocje, a wątpliwości rozwiązują po cichu, w myślach. – Idziemy na wojnę, gdy czujemy, że druga strona niesprawiedliwie nas ocenia – uważa psycholog Piotr Mosak, w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ładniejsi mają lepiej w życiu? Odpowiada chirurg plastyczny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 16:20
Z różnych badań wynika, że ludziom ładniejszym przypisujemy wyższą inteligencję, dodajemy wartość domniemaną – mówił dr Dariusz Tarczyński, odpowiadając na pytanie – operacje plastyczne to próżność, czy skuteczny sposób na kompleksy?
rozwiń zwiń