Honduras i miejsca w których można poczuć ducha kolonialnej epoki

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:00
- Do Hondurasu trafiłem podczas podróży po krajach Ameryki Środkowej. Po Gwatemali to był niesamowity oddech, spotkanie z przestrzenią i zielenią - wspomina podróżnik, Bartek Kaftan.
Audio
  • Bartek Kaftan opowiada o atrakcjach Hondurasu (4 do 4/ Czwórka).
  • Tomasz Wołek o "Wojnie futbolowej" (4 do 4/ Czwórka).
Honduras
HondurasFoto: Glow Images/East News

Honduras, kraj położony pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym, to niekończące się pasmo zielonych, porośniętych lasem gór. W jego zachodniej części leży małe miasto Gracias.
- Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale to miasto, w połowie XVI wieku, było stolicą całej kolonialnej Ameryki Środkowej. Hiszpanie trafili tam na złoża srebra i złota, dlatego uznali, że w Gracias będą rezydowali i tam zacznie się ich podbój - opowiada Bartek Kaftan.
Po tym, gdy złoża się wyczerpały, Gracias straciło na znaczeniu, ale nadal można tam poczuć ducha minionej epoki, świetności i zobaczyć pozostałości pięknej architektury kolonialnej. Atrakcję stanowi między innymi budynek, w którym kiedyś mieścił się zarząd wielkiej kolonii, która rozciągała się od Jukatanu po Panamę.
Z Gracias warto wybrać się na wybrzeże. W kierunku Wysp Zatokowych.
- Tam możemy poczuć się jak w innym kraju. Jest mniej latynosko, a bardziej karaibsko. Pod wodą można podziwiać jedną z największych raf koralowych, a na lądzie szukać śladów brytyjskich piratów, którzy właśnie tam mieli kiedyś swoją bazę - opowiada gość audycji "4 do 4".
jl

Czytaj także

"Meksyk to zupełnie inna planeta"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 09:09
- Poznawanie Ameryki Łacińskiej zaczęłam od Meksyku i zakochałam się bez pamięci – mówi Sylwia Mróz, dziennikarka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoczywisty przewodnik po Pradze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 17:20
To jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów europejskich stolic, o której powstają przewodniki, książki, albumy oraz filmy dokumentalne. Tomasz Dygała postanowił odkryć przed nami nieznane oblicze tego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariachi, tequila i piękne kobiety z Guadalajary

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:18
- Guadalajara to drugie co do wielkości miasto w Meksyku, które łączy w sobie wszystko i jest kolebką tradycji, kultury i kuchni - mówi Wojciech Łopatkiewicz z Ambasady Meksyku w Polsce.
rozwiń zwiń