Oberschlesien: w naszych żyłach płynie metal

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 16:20
Muzycy formacji Oberschlesien Michał Stawiński i Marcel Różanka opowiedzieli w Czwórce o tym, jak powstawał zespół, i dlaczego zdecydowali się śpiewać "ślońską godką". Zagrali też akustyczny koncert na żywo. Zapraszamy do słuchania i oglądania nagrań ze studia Czwórki.
Audio
  • Oberschlesien o Śląsku, początkach, inspiracjach Rammsteinem i metalowo-akustycznym graniu (Czwórka/DJ Pasmo)
  • Oberschlesien zagrali akustycznie w Czwórce - posłuchaj koncertu (Czwórka/DJ Pasmo)
Oberschlesien
Oberschlesien Foto: PAP/ Bartłomiej Zborowski


Muzycy Oberschlesien przyznali w Czwórkowym "DJ Paśmie", że właściwe z premedytacją zdecydowali się śpiewać po śląsku i promować ten język w swojej twórczości. - Najpierw była nasza godka. Dopiero potem zastanawialiśmy się, jak ubrać ją w muzykę. Aż wpadłem na pomysł, by grać industrial metal, a la Rammstein - wspomina Marcel Różanka, założyciel i perkusista grupy. - Wybraliśmy po prostu ciężkie brzmienie do naszej ciężkiej godki.

Na początku działalności muzycy mieli obawy, czy taki język przyjmie się zarówno w muzyce, jak i na polskich scenach. - Ale ja tak naprawdę od początku wiedziałem, że wszystko razem dobrze zabrzmi - przyznaje Różanka.

Oberschlesien: wyróżnia nas ślońska godka

Członkowie formacji Oberschlesien mają za sobą doświadczenia muzyczne głównie w grupach mocno brzmiących, grających metal. - I ta muzyka płynie już w naszych żyłach - potwierdza wokalista Michał Stawiński, który do zespołu trafił - jak wspominają muzycy - dzięki opatrzności.

- Długo szukałem odpowiedniego wokalu. Aż w końcu trafiłem na Michała, który nawet nie musiał śpiewać. Gdy rozmawialiśmy, wiedziałem już, że to będzie on, że będzie świetnie pasował - przyznaje Różanka.

Zespół Oberschlesien powstał w 2004 roku. Swoim muzycznym guru jego członkowie nazywają niemiecką formację Rammstein. - Ta grupa posłużyła nam jako inspiracja. Na początku była naszym "pomysłem" na muzykę - opowiadają Różanka i Stawiński w Czwórce. - Pierwsze trzy utwory, które razem zagraliśmy, były dokładną kopią ich numerów. Ale od czegoś trzeba było zacząć, by zobaczyć, czy potrafimy brzmieć dobrze.

Prywatnie muzycy Oberschlesien pasjonują się futbolem, a sam Różanka był zawodowym piłkarzem przez 25 lat. - Do dziś czasem można mnie zobaczyć na boisku, choć jestem starszy nawet od samego prezesa naszego klubu - śmieje się muzyk. - Czuję jednak różnicę wieku, która jest między mną a kolegami, gdy ludzie mówią do mnie "dzień dobry", zamiast zwykłego "cześć".

(kd/pj)

Czytaj także

Kurczat w "Ministerstwie Dźwięku" - zobacz filmy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 11:00
9 kwietnia gośćmi Pauliny Przybysz i Tomka Koncy była grupa Kurczat - zobacz filmy z koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sabaton: "Heroes" to prawdziwe historie wyjątkowych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 12:00
Ich utwór "Uprising", poświęcony historii Powstania Warszawskiego, zrobił w naszym kraju zawrotną karierę. Muzycy formacji Sabaton wydają nową płytę, pt. "Heroes", na której znajdzie się m.in. historia jednego z polskich żołnierzy. Krążek ujrzy światło dzienne już w maju tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litza o Luxtorpedzie: lubimy czasem nabałaganić

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 12:00
Jak przyznaje Robert "Litza" Friedrich w rozmowie z Czwórką, to, że Luxtorpeda robi zawrotną karierę wcale nie sprawiło, że muzyk pozbył się kompleksów. - Jestem człowiekiem bardzo znerwicowanym i za każdy koncert słono płacę. Zawsze, gdy wchodzę na scenę, denerwuję się - mówi gitarzysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazik poleca J-23 i Korpus Dyplomatyczny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 15:00
Niedawno światło dzienne ujrzało wydawnictwo zawierające materiał zespołów J-23 (kiedyś Korpusu Dyplomatycznego). - Chylę czoła przed tym, jak chłopakom poszły te nagrania - chwali płyty Kazik.
rozwiń zwiń