Urodziny Kazika: Jestem już starszym panem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 00:00
Żywa legenda polskiego rocka i rapu kończy dziś 49 lat. Z tej okazji przypominamy Czwórkową rozmowę z Kazikiem Staszewskim o historii, inspiracjach oraz roli tekstów w muzyce.
Audio

- Jestem dziadkiem. Nie ma co ukrywać: mam 3,5 letnią wnuczkę. Jestem już starszym panem i żyję z pełną tego świadomością – przyznaje Kazik w Czwórce. –  Czasami mam problemy, by nadążyć za tokiem myślenia młodych ludzi, za trendami estetycznymi oraz kulturowymi.

Artysta przyznał w Czwórce, że "poraża go świadomość", że czas tak szybko ucieka. - Jakiś czas temu policzyłem, że urodziłem się 18 lat po II wojnie światowej. Teraz w pełnoletniość wchodzą ludzie, którzy urodzili się więcej niż 18 lat po stanie wojennym. Dla mnie stan wojenny to jakby wczoraj. Dokładnie wszystko pamiętam. Wczoraj zadzwonił do mnie kolega i mówi: "chodź na koncert Kryzysu, musimy uczcić 30-lecie imprezy na Belwederskiej". To była impreza w przeddzień stanu wojennego...

W tym kontekście warto przypomnieć, że na ostatniej płycie artysty (a dokładnie projektu Kazik Na Żywo)  znalazła się - jako "bonus"- legendarna piosenka  "Janek Wiśniewski padł". - Umiłowałem ją od swoich czasów nastoletnich - podkreśla Kazik. Utwór nagrano w kilku różnych wersjach, z których jedna promowała film "Czarny czwartek", a inną muzycy grają na koncertach KNŻ.

W studiu Czwórki Staszewski opowiadał oczywiście o swoim nowym, podwójnym albumie "Bar La Curva / Plamy Na Słońcu", na który fani musieli czekać dziesięć lat. Skąd pomysł na podwójną płytę? Pewną inspiracją byli "The Doors". – Troszeczkę zasugerowałem się płytą "Morrison Hotel" . Jedna strona nazywa się "Morrison Hotel", a druga "Hardrock Cafe" – mówi Kazik. Jak wyjaśnia, na nowej płycie KNŻ piosenki rozłożyły się w dwie grupy. – Jedne to punkrockowe, szybkie i treściwe kawałki. Drugie to większe formy; z jednej strony zahaczają o puls reggae'owy, z drugiej o stary dobry metal, ale odmienny od tego, co KNŻ prezentował wcześniej.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy Bartka Koziczyńskiego i Kazika Staszewskiego z Czwórkowego "Dj Pasma".  

pg

Czytaj także

Kazik Staszewski: Jeszcze w tym roku powstanie nowa płyta KNŻ (wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 11:10
Popularny wokalista w najbliższym czasie nie tylko wyruszy w pomarańczową trasę Kultu, ale spędzi też sporo czasu w studiu nagraniowym, o czym opowiedział w czwórkowej audycji "Pod Lupą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Illusion: przyjęliśmy wyzwania rzucone przez fanów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 09:00
Wiele osób nam mówiło, że dzisiaj to już nie ma takich kapel, że ten rock już nie jest taki - mówili w Czwórce muzycy reaktywowanej na trzy koncerty grupy Illusion.
rozwiń zwiń