"Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Spektakl, który dodaje skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:20
- W "Stowarzyszeniu Umarłych Poetów" stworzyliśmy szkołę marzeń i próbowaliśmy pokazać, jak ważna jest obecność mentora w życiu młodych ludzi epoki Instagrama i Facebooka - mówią aktorzy Radomir Rospondek i Maciej Musiałowski .
Audio
  • "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" - co łączy premierę w Och-Teatrze z kultowym filmem Weira? (W to mi graj/Czwórka)
Radomir Rospondek i Maciej Musiałowski
Radomir Rospondek i Maciej MusiałowskiFoto: Czwórka/Michał Piwowarek

Swojego Keatinga, tylko w spódnicy, poznałem w liceum. To polonista, dzięki której pomyślałem o szkole teatralnej Radomir Rospondek 

Prace nad spektaklem, którego premiera odbyła się 28 marca w warszawskim Och-Teatrze, trwały od lutego. - To był bardzo intensywny czas, szczególnie ostatnie trzy tygodnie. Teraz trochę hamujemy, reżyser powoli daje nam spokój i zostawia sam na sam z tekstem - śmieją się goście Czwórki.   

"Stowarzyszenie Umarłych Poetów" jest teatralną adaptacją kultowego filmu Petera Weira z 1989 roku. - Tytuł znałem, ale filmu nigdy nie widziałem - przyznaje Radomir Rospondek. - Obejrzałem go dopiero przed castingiem i miałem mieszane uczucia - dodaje i tłumaczy, dlaczego.

Dla Macieja Musiałowskiego rola w spektaklu okazała się powrotem do dziecięcych marzeń. - Kiedy jako mały chłopiec rozważałem, czy warto zostać aktorem, jedyne co mnie powstrzymało przed podjęciem tej decyzji, był fakt, że "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" już zostało nakręcone i nigdy w nim nie zagram - opowiada.


Czytaj także
dziecko rosemary 1200 pap.jpg
"Rosemary" w Teatrze Śląskim. Faruga kontra Polański

Jak daleko jest polska szkoła od Akademii Weltona? Jaką rolę w spektaklu odgrywają ulubione wiersze aktorów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 W audycji także: "Radioland 2039" - spektakl inspirowany albumem "Radioaktivität" niemieckiej grupy Kraftwerk oraz rozmowa z Moniką Sidor – reżyserką światła, absolwentką wiedzy o teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie.​ 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Radomir Rospondek i Maciej Musiałowski (aktorzy)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

"Rosemary" w Teatrze Śląskim. Faruga kontra Polański

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 16:50
Spektakl powstaje w oczywistym dialogu z filmem Romana Polańskiego. - Dla mnie, jak i dla autorki tekstu Marty Fertacz, było jasne, że nie uciekniemy od tego kontekstu - mówi Wojciech Faruga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Inni ludzie" według Masłowskiej. O tęsknocie, samotności i wielkich nadziejach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:04
Teatralną adaptację powieści Doroty Masłowskiej "Inni ludzie" w TR Warszawa wyreżyserował Grzegorz Jarzyna, a za przygotowanie spektaklu odpowiedzialny był Kolektyw Twórczy, złożony z aktorów, ale nie tylko. O pracy nad tą sztuką mówili w Czwórce Agnieszka Podsiadlik, aktorka, Anna Axer-Fijałkowska, autorka kostiumów i charakteryzacji i Adrian Cognac, twórca wideo do spektaklu.
rozwiń zwiń