Natalia Korczakowska: sztuka Witkacego jak scenariusz Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 15:00
- Ten spektakl jest jak Tarantino z wycieczkami filozoficznymi - opowiada Natalia Korczakowska, reżyserka spektaklu "Metafizyka dwugłowego cielęcia" w warszawskim Teatrze Studio.
Audio
  • "Metafizyka dwugłowego cielęcia" wg Natalii Korczakowskiej (W to mi graj/Czwórka)
Natalia Korczakowska
Natalia KorczakowskaFoto: Czwórka/Michał Piwowarek

Czytaj także
ajas maszyna 1200 pap.jpg
"Ajas maszyna" - sztuka, która stawia pytania o bohaterstwo

Sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza powstała w 1921 roku - siedem lat po jego wyprawie w egzotyczne kraje z etnografem Bronisławem Malinowskim. Akcja dramatu rozgrywa się w Papui-Nowej Gwinei i Australii, gdzie główny bohater Karmazyniello walczy z rodziną, usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu. - Pomysł na spektakl pojawił się w trakcie mojej podróży do Kalifornii. Przeczytałam wszystkie dramaty Witkacego i w pierwszej chwili próbowałam skupić się na "Onych", ale "Metafizyka dwugłowego cielęcia" zachwyciła mnie niemal intuicyjnie. Pamiętam poczucie ulgi, jakie odczułam, kiedy przypomniałam sobie, że teatr nie musi zajmować się tylko polityką - opowiada reżyserka.

Zanim spektakl w obecnej formie trafił na deski Teatru Studio, Natalia Korczakowska pracowała nad nim z amerykańskimi studentami. Kim dla nich jest Witkacy? Na czym polega perwersja formalna w sztuce? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


Czytaj także
ignacy liss 1200.JPG
Ignacy Liss: granie spektakli to nieustanna praca nad rolą

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Natalia Korczakowska (reżyserka, dyrektorka artystyczna Teatru Studio w w Warszawie)

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 13.15

kul/jp


 

Czytaj także

Jak pisać scenariusze sztuk teatralnych?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 14:39
- Staramy się określić, co nas interesuje, jakie formy chcemy podjąć, a potem jak "widzieć", rozwijać i pielęgnować słowa, które chcemy rozwijać - mówił w Czwórce dramtopisarz Tomasz Gromadka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń