"Hobbit" w teatrze. Pierwsza adaptacja w Europie powstaje w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 14:26
Białostocki Teatr Dramatyczny jaki jedyna scena w Europie otrzymał prawa do do wystawienia "Hobbita" J.R.R. Tolkiena. - Rok temu podjęliśmy dezycję, że postaramy się o to pozwolenie. Droga była kręta, ale wreszcie Hollywood ugięło się pod ciężarem naszych argumentów - opowiada reżyser Grzegorz Suski .   
Audio
  • O przygotowaniach do premiery "Hobbita" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku (W to mi graj/Czwórka)
Kolekcja książek J.R.R. Tolkiena
Kolekcja książek J.R.R. TolkienaFoto: Eeli Purola/Shutterstock.com

Nasz "Hobbit" to nie jest bryk z Tolkiena. Wszyscy bohaterowie i wszystkie przygody z książki będą na scenie Grzegorz Suski

"Hobbit" w Teatrze Dramatycznym to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu. Jest szansa, że otworzy on drogę nowej kategorii przedstawień: spektaklom przygodowym. Przedstawienie powstaje z ogromnym rozmachem scenograficznym i kostiumowym. Na scenie zobaczymy prawie cały zespół teatru, wzmocniony kaskaderami i akrobatami. - Bardzo się cieszę, że wszyscy na scenie możemy się bawić, bo tak jest, że praca przy tej produkcji to jest olbrzymia frajda - opowiada aktor Marek Cichucki. - Każdy dzień prób to jest cały świat. Zaczyna się i kończy. A następnego dnia tworzy się na nowo, na innej planecie - dodaje.

Tolkien nie cenił Szekspira, więc w naszym spektaklu niema co doszukiwać się drugiego dna Grzegorz Suski

Premiera odbędzie się 11 maja 2019 roku. Jak buduje się postać hobbita? Czy spektakl będzie nawiązywał do filmu? W jaki sposób twórcy przedstawienia w opowieść o "Hobbicie" wpletli polską tradycję? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Grzegorz Suski (reżyser), Marek Cichucki (aktor), Monika Zaborska (aktorka). Ania Czyż (projektantka kostiumów)

Data emisji: 27.04.2019

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

"Inni ludzie" według Masłowskiej. O tęsknocie, samotności i wielkich nadziejach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:04
Teatralną adaptację powieści Doroty Masłowskiej "Inni ludzie" w TR Warszawa wyreżyserował Grzegorz Jarzyna, a za przygotowanie spektaklu odpowiedzialny był Kolektyw Twórczy, złożony z aktorów, ale nie tylko. O pracy nad tą sztuką mówili w Czwórce Agnieszka Podsiadlik, aktorka, Anna Axer-Fijałkowska, autorka kostiumów i charakteryzacji i Adrian Cognac, twórca wideo do spektaklu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lwów nie oddamy". Czy historia może się "rozmywać"?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 16:20
- Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegła się w czasie ze 100-leciem polsko-ukraińskiej bitwy o Lwów, która zakończyła się porażką strony ukraińskiej. Uczyniłam to punktem wyjścia dla spektaklu "Lwów nie oddamy" - opowiada reżyserka Katarzyna Szyngiera. 
rozwiń zwiń