Matura 2021. Lektury dla maturzystów - zobacz "Wesele"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 16:24
W Czwórce pomagamy maturzystom w przygotowaniu się do egzaminu dojrzałości. Podpowiadamy jakie lektury można zobaczyć w formie spektakli Teatru Telewizji. Tym razem przybliżamy dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Roman Samborskyi

ksiazki_czytanie_shutter_1200_Yulai Studio.jpg
Matura z Czwórką. Powtórz wiedzę z polskiego

Wielki dramat Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. "Wesele" jest opowieścią o społeczeństwie, narodzie i o zbiorowości. Wawrzyniec Kostrzewski zrealizował spektakl opierając się na teatralnej umowności, uruchamiając wyobraźnię widza poprzez niedopowiedzenie, plastyczny skrót, symbol, skupiając się na aktorze i słowie.

Posłuchaj
04:45 Czwórka/ W to mi graj - Wesele 01.05.2021.mp3 W audycji mówimy o adaptacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego (W to mi graj/Czwrórka)

 

- Warto obejrzeć "Wesele" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, bo jest to spektakl pełen kolorów, absolutnie przyciągający, hipnotyzujący i zachowujący w pełni odwzorowanie dramatu takim jakim jest. To również świetna pozycja dla tegorocznych maturzystów, można przypomnieć sobie i odświeżyć historię i fabułę tego dramatu, ale też sprawne oko znajdzie kilka nawiązań do współczesności - opowiada Hanna Oźmin Ostrowska z Teatru Telewizji. - Ponieważ "Wesele" Kostrzewskiego jest opowieścią o społeczeństwie, o narodzie, o zbiorowości możemy tym spektaklu odczytać wszystkie społeczne debaty.


Posłuchaj także:

W przedstawieniu wystąpiła plejada znakomitych aktorów, m.in. Grzegorz Małecki, Dominika Kluźniak, Diana Zamoyska, Piotr Ligienza, Halina Łabonarska, Daniel Olbrychski.

YouTube/ "Wesele" w Teatrze Telewizji, reż. W. Kostrzewskiego - trailer  


- W tej adaptacji został zachowany język dramatu jednak cała opowieść i sposób mówienia aktorów jest nam bliski i łatwo go zrozumieć - mówi gość audycji. - Myślę, że to bardzo ważna pozycja dla maturzystów, dodatkowo również jako aspekt kulturowy, żeby zobaczyć jak młody reżyser odczytuje to dzieło w XXI wieku. Spektakl można obejrzeć bezpłatnie na teatrtv.vod.tvp.pl.


***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Hanna Oźmin-Ostrowska (Teatr Telewizji)

Data emisji: 01.05.2021

Godzina emisji: 12.45

aw

Czytaj także

"Lazarus". Jan Klata wskrzesza Davida Bowiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 16:30
Hołd dla giganta popkultury - tak krytycy ocenili "Lazarusa" - musical Davida Bowiego i Endy Walsha, którego premiera odbyła się w 2015 roku w Nowym Jorku. W Polsce widowisko wyreżyserował Jan Klata, a można je oglądać w Teatrze Capitol we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kwarantanna" - spektakl dokumentalny online

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 15:30
- Tym spektaklem w jakiś sposób zapisaliśmy wydarzenia z wielu miesięcy kwarantanny, lockdownu i izolacji - mówi reżyser "Kwarantanny" Kuba Tabisz. - W dzisiejszych czasach problemem jest zagrać na żywo, dlatego powstała filmowa wersja tego spektaklu.
rozwiń zwiń