"Kwarantanna" - spektakl dokumentalny online

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 15:30
- Tym spektaklem w jakiś sposób zapisaliśmy wydarzenia z wielu miesięcy kwarantanny, lockdownu i izolacji - mówi reżyser "Kwarantanny" Kuba Tabisz. - W dzisiejszych czasach problemem jest zagrać na żywo, dlatego powstała filmowa wersja tego spektaklu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/aerogondo2

gest stop przemocy kobieta shutter 1200 Patrick Daxenbichler.jpg
Aktorki zabierają głos - spektakl o przekraczaniu granic

Spektakl "Kwarantanna" powstał w ramach projektu "Teatr na faktach" Instytutu Grotowskiego. Projekt rozpoczął się w 2019 roku, a jego zamierzeniem jest przedstawiać w teatrze opowieści prawdziwe, oparte na faktach i na prawdziwych wydarzeniach.

- Posługujemy się metodą tzw. verbatimu. Kiedyś były takie dyskietki, co oznacza kopiowanie, w tym wypadku dosłowne kopiowanie rzeczywistości - opowiada gość audycji. - Bo my w naszych spektaklach używamy języka naszych bohaterów. Nie tworzymy literackiej wersji, tak jak na przykład w książkowym reportażu to bywa - np. Hanna Krall wspaniale pisze o tym, co się wydarza. My staramy się przenieść dosłownie język, emocje i punkt widzenia naszych bohaterów i to jest nasz główny cel. Poza tym to jest normalny teatr, z aktorami, ze scenografią, muzyką, ze wszystkim.

Posłuchaj

15:08 Czwórka/ Teatr Online - spektakl "Kwarantanna" 03.04. 2021.mp3 W audycji rozmawiamy z reżyserem Kubą Tabiszem, reżyserem spektaklu "Kwarantanna" (Teatr Online/Czwórka)

 

Spektakl Instytutu Grotowskiego pt. "Kwarantanna" traktuje o ludziach w zamknięciu, o ich radzeniu lub nieradzeniu sobie z wyjątkową sytuacją, jaką był przymusowy lockdown i masowa kwarantanna, spowodowana pandemią koronawirusa. Podstawą do stworzenia scenariusza były rozmowy podczas epidemii. Spektaklem jego twórcy próbują odnaleźć odpowiedź na pytanie "Kim się staliśmy i jak zmieniło się nasze życie?"

- Każdy z nas mógłby opowiedzieć historię, którą można byłoby przefiltrować przez język teatru i język sceny. Ja mam wrażenie, że przynajmniej 95% osób chce o sobie opowiadać. Kiedy zaczynamy rozmawiać z naszymi bohaterami, to nagle otwiera się nowy świat - tłumaczy Kuba Tabisz. - My, ludzie lubimy opowiadać, jak ktoś nas słucha i my w naszym teatrze jesteśmy trochę mikrofonem, który zbiera te opowieści. To nie są wywiady sensu stricte, tylko rozmowy - my też się dzielimy naszymi przeżyciam.  Naprawdę uważam, że każdy ma swoją opowieść, nie każdy chce ją opowiedzieć, jednak większość osób robi to z przyjemnością.

pixabay taniec teatr 1200.jpg
"Wstyd". Doświadczanie emocji w teatrze

Czytaj także:


Jak zdradza reżyser, planowane są spektakle na żywo, którym będą towarzyszyć dyskusje po jego zakończeniu. - Takie spotkania są zjawiskiem improwizowanym i niosącym emocje też od widzów - opowiada. - Może przyniosą kolejne historie, które być może też staną się częścią tego spektaklu.

Na spektakl "Kwarantanna" w reżyserii Jakuba Tabisza w sobotę 10 kwietnia o godz. 19.00 zaprasza Instytut Grotowskiego, scena teatru "Laboratorium". Kolejne pokazy odbędą się w niedzielę 11 kwietnia o godz. 16.00 i 19.00.

***

Tytuł audycji: "Teatr Online"

Prowadzi:  Michał Piwowarek 

Gość: Jakub Tabisz (reżyser)

Data emisji: 03.04.2021

Godzina emisji: 12.13

aw

Czytaj także

"Lazarus". Jan Klata wskrzesza Davida Bowiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 16:30
Hołd dla giganta popkultury - tak krytycy ocenili "Lazarusa" - musical Davida Bowiego i Endy Walsha, którego premiera odbyła się w 2015 roku w Nowym Jorku. W Polsce widowisko wyreżyserował Jan Klata, a można je oglądać w Teatrze Capitol we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu Oscary, komu? Kameralne produkcje i polskie akcenty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:39
Wiemy już, kto 25 kwietnia 2021 roku powalczy o najważniejsze nagrody przemysłu filmowego. Przyglądamy się nominacjom tropimy polskie "akcenciki". 
rozwiń zwiń