Teatr Pieśń Kozła. "Apokryf" z czasów pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 14:50
- Teatru takiego, jak mów, nie tworzy się w samotności. Mam fantastyczny zespół, któremu ufam i który ufa mojej artystycznej intuicji - mówi Grzegorz Bral , reżyser i twórca Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia.
Spektakl Apokryf
Spektakl "Apokryf"Foto: Teatr Pieśń Kozła/mat. prasowe

Posłuchaj
18:25 CZWORKA W to mi graj - piesn kozla 24.07.2021.mp3 Grzegorz Bral o "Apokryfie" i planach Teatru Pieśń Kozła (W to mi graj/Czwórka)

 

Posłuchaj
Piotr Mitelski Shutterstock jelenia góra 1200.jpg
Duch Norwida w Jeleniej Górze. "Tu się go czyta, gra i recytuje"

Teatr Pieśni Kozła działa we Wrocławiu od 1996 roku i jest zaliczany do grona najbardziej nowatorskich zespołów europejskich. W tym roku twórca teatru i gość Czwórki został uznany jednym z 20 przełomowych reżyserów ze wschodniej Europy ostatniego 30-lecia. - Czuje się tak jakbym zakwalifikował się na igrzyska olimpijskie. Jeszcze nie dostałem złota i być może nigdy go nie osiągnę, ale wiem, że mogę się o nie starać - mówi Grzegorz Bral. - I ja, i mój zespół zostaliśmy docenieni za to, co robimy. I znaleźliśmy się w tak zacnym gronie - obok m.in. Krystiana Lupy, Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego.

Sprawdź także:

Posłuchaj
władczyni much joanna chmielecka pap 1200.jpg
"Władczyni much". Życie jako internetowa gra

Najnowszą premierą na wrocławskiej scenie jest "Apokryf" - spektakl przygotowany w czasie pandemii w niewielkich Obornikach Śląskich.- Półtora roku pandemii było jednym z najciekawszych twórczych okresów w moim życiu. Dużo czytałem, dużo pisałem i coraz odważniej wychodziłem poza utarte schematy myślenia o teatrze - wspomina rozmówca Michała Piwowarka. - Nad "Apokryfem" pracowaliśmy nad przez trzy miesiące dzięki pomocy Obornickiego Domu Kultury. To sztuka na podstawie tekstu mojej żony Alicji Bral i z muzyką Macieja Rychłego.

APOCRYPHA/ APOKRYF TEASER / Teatr Pieśń Kozła

Posłuchaj
teatr 1200.jpg
OFF Polska - by teatr offowy rozpostarł skrzydła

Dramat porusza się wokół mitu i wierzeń Europy, reinterpretując je poprzez dzieła światowej literatury. Życie Issy Hanocri, wzbogacają intertekstualne wątki zaczerpnięte z "Braci Karamzow" Fiodora Dostojewskiego oraz "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułchakowa, a sam spektakl łączy sztukę tańca z wyrafinowanym śpiewem oraz tekstem mówionym. Artyści wyruszając w podróż po odpowiedzi na pytania natury moralnej i duchowej, przekraczają granice sztuk. Łącząc aspekty teatru fizycznego, muzycznego oraz sztuki słowa,zmagają się z własnymi ograniczeniami, przekraczają je tworząc spektakl totalny.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Grzegorz Bral (reżyser teatralny i twórca Teatru Pieśń Kozła)

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

Agata Duda-Gracz: nasz świat roi się od Hamletów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 16:00
- Nie znoszę Hamleta za to, że jest egoistą i skupioną na sobie miernotą. Jednak uczyniłam go bohaterem najnowszej realizacji, bo taki Hamlet jest diagnozą naszych czasów - mówi Agata Duda-Gracz, reżyserka spektaklu "Ja jestem Hamlet".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hotel Boga". Studenci Akademii Teatralnej interpretują Nicka Cave'a

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 15:00
- Hotel Boga to miejsce, w którym mówiąc metaforycznie, wychodzimy z grobu i stajemy przed ścianą. Żeby się przez nią przebić, musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania - opowiada aktor Patryk Wereszczyński. 
rozwiń zwiń