Jak napisać sztukę teatralną i czy każdy może to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 14:40
- Szkoła pisania spektakli teatralnych niezwykle pomaga w rozwoju, otwiera. Dla mnie kiedyś to było fundamentalne doświadczenie pisarskie, więc staram się przekazać je teraz innym - mówił Artur Pałyga, dramaturg Teatru Śląskiego, prowadzący takie szkolenia.
Spektakl teatralnyzdjęcie ilustracyjne
Spektakl teatralny/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Media Whalestock

Finał 5. edycji Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim zakończył się styczniu 2023 roku, przed nami nowa edycja akcji. Młodzi autorzy scenariuszy teatralnych będą pisali teksty, które potem przeczytają i skomentują profesjonalni aktorzy. - Ważne jest, by dostrzegać to, o czym chcą pisać ludzie wchodzący do świata dramaturgii. Choć z reguły są to członkowie grup teatralnych albo ludzie, którzy chcą do nich należeć i związać swoje życie z teatrem, niezwykle trudno jest stworzyć spektakl, który rzeczywiście trafi na deski dużego, publicznego teatru - mówił Artur Pałyga.

Szkolenia z pisania scenariuszy mogą w tym pomóc. - To prawdziwy poligon, na którym sprawdzane są "świeżo narodzone" sztuki i ich wytrzymałość na scenę - tłumaczył gość Czwórki. - Aktorzy uczestniczą w próbach i komentują teksty na bieżąco. To pierwszy sprawdzian, w którym spektakl "wychodzi" na zewnątrz.

Jak podkreślił dramaturg, w procesie pisarskim niezwykle ważnym doświadczeniem jest dialog z innymi twórcami i odbiorcami. - Proces pisania dla teatru wymaga uczestnictwa innych osób - powiedział gość Czwórki. Tegoroczne teksty miały krążyć wokół hasła "Odrodzenie". - Pojawiło się ono dlatego, że dotychczas szkoła miała przerwę pandemiczną i teraz się po niej odradza. Wśród prac pojawiły się teksty charakterystyczne dla epoki Odrodzenia, związane z mitologią, ale także wewnętrznym odkrywaniem samego siebie. 

Posłuchaj
19:43 czwórka teatr_PR4_AAC 2023_02_03-14-12-47.mp3 O sztuce pisania spektakli teatralnych mówi Artur Pałyga (W to mi graj/Czwórka) 

Zajęcia z nauki pisania i tworzenia spektakli polegają w dużej mierze na rozmowach. - Na początku po prostu gadamy, mówimy o wszystkim, o doświadczeniach i skojarzeniach. Każdy może się wypowiedzieć, chodzi o to, by znaleźć własną drogę - mówił. Tematem tegorocznej, 6. odsłony Szkoły będzie "Sztuka akcji". - Podczas dotychczasowych zajęć zastanawialiśmy się, jak zmienia się teatr po pandemii. Okazuje się, że teatry próbują tworzyć sztuki bardziej dynamiczne i skupione na fabule.

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Artur Pałyga (dramaturg Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, prowadzący Szkołę Pisania Sztuk)

Data emisji: 3.02.2023

Godz. emisji: 14.16

kd

Czytaj także

"Na całe życie" - światowa prapremiera. Uśmiech, zaduma i refleksja

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 16:00
Wojciech Malajkat reżyseruje polską prapremierę pt. "Na całe życie" - teatralną adaptację włoskiego filmu "(Nie)długo i szczęśliwie". Film niedawno oglądaliśmy w kinach, a twórcom udało się błyskawicznie uzyskać prawa do teatralnej adaptacji jego scenariusza - Polacy wystawią go jako pierwsi w świecie. 
rozwiń zwiń