"Na całe życie" - światowa prapremiera. Uśmiech, zaduma i refleksja

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 16:00
Wojciech Malajkat reżyseruje polską prapremierę pt. "Na całe życie" - teatralną adaptację włoskiego filmu "(Nie)długo i szczęśliwie". Film niedawno oglądaliśmy w kinach, a twórcom udało się błyskawicznie uzyskać prawa do teatralnej adaptacji jego scenariusza - Polacy wystawią go jako pierwsi w świecie. 
Wojciech Malajkat
Wojciech MalajkatFoto: Bartosz Bajerski

Wojciech Malajkat przyznaje, że nie widział filmu "(Nie)długo i szczęśliwie", a jego scenariusz został mu przybliżony. - W 2023 rok wchodzę z Łodzią w sercu. Próby do "Na całe życie" zaczęliśmy w 2022, a premiera odbędzie się za dwa tygodnie - wyjaśnia reżyser. - Ten spektakl to takie przełomowe wydarzenie. Ja celowo nie obejrzałem filmu, jedynie dowiedziałem się o historii, którą opowiada - dodaje. 

Uśmiech i refleksja 

A jest to historia czterech małżeństw, które dowiadują się, że ich śluby są nieważne, bo udzielił ich człowiek, który jedynie podawał się za księdza. 

- Ta opowieść mnie rozbawiła, ale też napełniła refleksją. Wraz z Wojtkiem Stefaniakiem, który od wielu lat pracuje ze mną jako scenograf, sprawdziliśmy, czy jest szansa na zdobycie praw do adaptacji w Polsce. Okazało się, że jeszcze nikt się tym teatralnie nie zainteresował i jesteśmy pierwsi na całym świecie - przyznaje Wojciech Malajkat. - W wakacje zrobiłem tę adaptację. Siedziałem w Grecji i pracowałem nad tym. Myślę, że wyszła z tego zastanawiająca historia. Wydaje mi się, że wspólnie z widzami spektaklu dojdziemy do wspólnego wniosku, że życie pisze scenariusze, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć - dodaje.


Posłuchaj
15:16 czwórka stacja kultura 02.01.2023.mp3 O spektaklu "Na całe życie" w łódzkim Teatrze Powszechnym opowiada Wojciech Malajkat, reżyser (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Światowa prapremiera teatralna

Autorami filmu "(Nie)długo i szczęśliwie" są twórcy kinowego i teatralnego hitu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Po scenariusz tej ekranizacji sięgnęli teatralni twórcy całego świata. Gdy mowa o "(Nie)długo i szczęśliwie" to Wojciech Malajkat jest pierwszy. - Zobaczymy, co z tego wyniknie. Mam nadzieję, że nos nas nie zawiódł. Być pierwszym w jakiejś dziedzinie zawsze było moją ambicją - zdradza gość Czwórki. - Robię wszystko, by widzowie mieli frajdę, ale też - by spektakl skłonił ich do refleksji. Lubię, gdy w teatrze chodzi o coś desperackiego, wyjątkowego - dodaje. 

"Na całe życie" swoją premierę będzie miało 14 stycznia na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi - teatru, który nazywa się polskim centrum komedii. - To przedstawienie to będzie opowieść raczej skłaniająca do refleksji niż wybuchów śmiechu, ale Teatr Powszechny w Łodzi nie boi się tego, żeby komedii towarzyszyła chwila zadumy i refleksji - podkreśla Wojciech Malajkat. - Ja bym chciał, żeby ludzie, którzy dowiedzą się, o czym jest spektakl, dokonali wyboru, czy chcą z nami zastanawiać się nad tym. Ja chcę zrobić przedstawienie, które nie będzie nużyło, a w napięciu utrzymywało uwagę publiczności, i żeby później, w domach, rozgorzała dyskusja - dodaje. 

Wyzwania scenariusza

W rozmowie z Michałem Piwowarkiem Czwórkowy gość zdradza, że scenariusz spektaklu krył też wyzwania. - Rzecz się dzieje w wielu miejscach. To nie jest problemem dla filmu, ale teatr dysponuje jedną sceną - przyznaje. - Opowiadamy o kilku rodzinach, nie można było zawiesić ich w próżni, ale udało nam się dopracować kompromis - scenę podzieliliśmy na 6-8 miejsc, w których rozgrywa się akcja - zdradza. 

Dziś teatralne widownie są pełne, nic nie przypomina o pandemicznych pustkach i lockdownach, jednak zdaniem Wojciecha Malajkata wciąż warto zapraszać do teatru. - Od lat próbuję robić i dawać z siebie wszystko w teatrze. Uważam, że wciąż warto zachęcać, by ludzie szli do teatru, do miejsca, gdzie mogą się przejrzeć w samych sobie, w swoich przywarach, zaletach, gdzie mogą się pośmiać i wzruszyć - dodaje.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Wojciech Malajkat (reżyser)

Data emisji: 2.01.2022

Godz. emisji: 10.16

pj/kor

Czytaj także

"Wyspa Jadłonomia". Filozofia roślinnego gotowania w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 18:30
"Wyspa Jadłonomia" w warszawskim Teatrze Studio to kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany "Jadłonomią" - cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Supernova Live" rapowany kryminał w Teatrze w blokowisku

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 18:58
"Supernova Live" to spektakl autorstwa dramatopisarki Sandry Szwarc. Tomasz Kaczorowski podjął wyzwanie przeniesienia go na scenie. Będzie rap, będzie kryminał, a może też platforma porozumienia między pokoleniami. 
rozwiń zwiń