Prysznic na Marsie? Wynalazek Polaków to umożliwi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 11:58
Polscy naukowcy wynaleźli "Fog", czyli prysznic, zamknięty w niewielkiej walizce, umożliwiający kąpiel w dwóch szklankach wody. Prysznic prawdopodobnie będzie można brać… na Marsie.
Audio
  • Krzysztof Jędrzejak, Jakub Falaciński i Wojciech Kowalik, wynalazcy "Foga" opowiadają o tym urządzeniu i kosmicznej symulacji w Austrii (Pasjonauci/Czworka)
Kiedy pierwsi ludzie dotrą na inne planety?
Kiedy pierwsi ludzie dotrą na inne planety?Foto: Glow Images/East News

Czytaj także
Kosmonauta 1200.jpg
Hibernacja - sposób na eksplorację kosmosu?

Projekt "Fog", czyli po angielsku "mgła", to niewielka walizka. Zamknięto w niej przenośną kabinę prysznicową - rurę, w której umieszczone są atomizery. Pomysłodawcą projektu jest Jakub Falaciński, a przy jego tworzeniu współpracowali także Krzysztof Jędrzejak i Wojciech Kowalik. - Stosujemy zjawisko mgły wodnej - tłumaczyli naukowcy w Czwórce i wspominali, że pomysł powstał, bo na Marsie po prostu brakuje wody. - Poza tym utrzymanie higieny w warunkach kosmicznych, gdzie nie ma wiatru, a cały czas pracuje się w kombinezonie, jest problematyczne - mówili goście Beaty Kwiatkowskiej. Wyliczyli, że standardowe zużycie wody w zwykłym prysznicu to 10-15 litrów na kąpiel. W przypadku "Foga" to 450 ml.

Polscy naukowcy w sierpniu tego roku wybrali się na austriacki lodowiec Kaunertal, by wziąć udział w marsjańskiej symulacji prowadzonej przez Austrian Space Forum. Nam opowiadają, jak Austriacy odtworzyli warunki panujące na Marsie i zdradzają, czy "Fogiem" zainteresuje się NASA.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Krzysztof Jędrzejak, Jakub Falaciński, Wojciech Kowalik (wynalazcy prysznica mgłowego "Fog")

Data emisji: 8.10.2015

Godzina emisji: 20.00

kd/kul

Czytaj także

Inteligentny dron z mózgiem pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:20
Drony to latające roboty. Najczęściej używane są do filmowania, ale te najnowocześniejsze podają też jedzenie w restauracjach. Technologia wciąż jest rozwijana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akwarium XXI wieku - barwny, ruchomy hologram

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 20:00
Koniec z dokarmianiem rybek, usuwaniem glonów, czyszczeniem filtra oraz wymienianiem żwiru i wody. Naukowcy pracują nad holograficznym akwarium.
rozwiń zwiń