Sportowe buty miejskie. Sposób na życie?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 17:00
Prawdziwi kolekcjonerzy butów sportowych nie boją się ich cen, zbyt małej szafy i niewielkiej przestrzeni w przedpokoju. Potrafią wydać 2 500 zł za unikatową parę i rozpoznać każdą z posiadanych 400 par. O pasji kolekcjonerstwa sneakersów, kickersów i innych miejskich butów opowiedzieli Zulu Kuki i Kamil Tomaszewski.
Audio
  • Kolekcjonowanie sneakersów. Czy może to być sposób na życie? (Pasjonauci/Czwórka)
Kolekcjonerzy sneakersów - Kamil Tomaszewski, Łukasz Pączkowski z Beatą Kwiatkowską
Kolekcjonerzy sneakersów - Kamil Tomaszewski, Łukasz Pączkowski z Beatą KwiatkowskąFoto: PR4

Czwórkowi goście to zarówno kolekcjonerzy, jak i projektanci obuwia sportowego. Ich pasja to - jak mówią - pewnego rodzaju forma ekspresji, która poza umiejętnościami, pokazuje ich gust estetyczny, również przywiązanie do kultury ulicznej.

A każdy but to niemal artefakt, odrębna historia, mimo, że to podobno tylko miejskie buty. - Wydaje mi się, że to, co robimy, to sztuka. Zawsze, gdy projektuję, staram się, by model buta i estetyka, którą chcę mu nadać, żeby pasowały do siebie. To musi być spójne, mieć pewnego rodzaju historię, którą można opowiedzieć. Musi to być też zakorzenione w kulturze - opowiadał Zulu Kuki.

Zulu Kuki i Kamil Tomaszewski w Czwórkowym studiu (fot. PR4) Zulu Kuki i Kamil Tomaszewski w Czwórkowym studiu (fot. PR4)

Czwórkowych gości na pewno da się spotkać 11 czerwca na SNEAKERS LIFE. To targi, wystawa, ekspozycja, spotkanie kolekcjonerów, pasjonatów i wielbicieli sneakersów z całej Polski i UK. Gościem festiwalu będzie Gerard Sparkey- największy kolekcjoner sneakersów w Europie.

Jak dużą stopę ma Michael Jordan? Ile warte są sneakersy z jego autografem? Odwiedźcie SNEAKERS LIFE – event objęty patronatem przez radiową Czwórkę.

W „Pasjonautach” rozmawialiśmy również o "Stopie" - Specjalistycznej Spółdzielni Pracy, która od ponad 50 lat zajmuje się tworzeniem obuwia. Na czym polegała współpraca projektantów Jaśka Garstki i Eweliny Czaplickiej-Ruduchy z pracownią rzemieślniczą?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Łukasz Pączkowski "Zulu Kuki", Kamil Tomaszewski (kolekcjonerzy sneakersów, projektanci)

Data audycji: 10.06.2017

Godzina audycji: 11.08

czaj

Czytaj także

Obuwie z misją. Jak pomagać mieszkańcom Afryki?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 09:52
Modele jej butów noszą nazwę afrykańskich wiosek: balerinki Kisii, czy kozaki Kisumu. Alicja Wysocka, będąc w Kenii, przyglądała się życiu w dzielnicach biedy i postanowiła produkować obuwie, a dzięki temu pomagać tamtejszym dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na kreacje sprzed lat. "Zaczyna się powrót do przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 13:04
Gdyby mogła, żyłaby w XVIII wieku. Interesuje się historią mody, haftem historycznym, tkaniną artystyczną, odtwarza suknie z minionych lat i przygotowuje kostiumy. Anna Nurzyńska-Dziemska jest kobietą z przeszłości.
rozwiń zwiń