Obuwie z misją. Jak pomagać mieszkańcom Afryki?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 09:52
Modele jej butów noszą nazwę afrykańskich wiosek: balerinki Kisii, czy kozaki Kisumu. Alicja Wysocka, będąc w Kenii, przyglądała się życiu w dzielnicach biedy i postanowiła produkować obuwie, a dzięki temu pomagać tamtejszym dzieciom.
Audio
  • Alicja Wysocka opowiada o swojej "szewskiej pasji" i zdradza kulisy działalności charytatywnej w Kenii (Pasjonauci/Czwórka)
- Buty to część garderoby, którą ma niemal każdy. Są ważne, dlatego postanowiłam zająć się właśnie obuwiem - opowiadała Alicja Wysocka
- Buty to część garderoby, którą ma niemal każdy. Są ważne, dlatego postanowiłam zająć się właśnie obuwiem - opowiadała Alicja WysockaFoto: Pryw. archiwum Alicji Wysockiej

kony czarkowski 1200.JPG
Steruje Beyoncé i Madonną. Kim jest Konrad Czarkowski?

Edukacja w Kenii jest płatna dla wszystkich, a koszt czteroletniej nauki w liceum to około 3 tys. USD. Tym samym sprzedaż jednej pary butów zapewnia dziecku ze slamsu Mathare miesiąc nauki. Dlatego po pierwszej parze Alicji Wysockiej powstały kolejne. - Połaczyłam po prostu kilka moich pasji: podróżowanie, projektowanie i pomoc innym. To wyszło naturalnie. Nie musiałam niczego planować, wystarczyło, że spotkałam odpowiednich ludzi na swojej drodze - mówiła Wysocka w Czwórce.

Jej obuwie jest kolorowe, ozdobne, choć powstało z materiałów, pozostałych po produkcji… opon. - W Kenii popularne są sandały, które tworzy się, wycinając ich fragmenty. I ja ten pomysł wykorzystałam: gumowe podeszwy wycinane są przez szewca i klejone do reszty buta - opowiadała w Czwórce.

Alicja Wysocka Będąc w Kenii, czuję się jak na planie filmowym. Jest pięknie, cały czas coś się dzieje, a ludzie, których tam spotykam, są niesamowici i mają dużo pozytywnego nastawienia

Jak produkcja obuwia w praktyce przekłada się na pomoc afrykańskim dzieciakom i jak wygląda w Kenii proces szycia butów? W jaki sposób Alicja Wysocka planuje wspierać afrykańskie dzieci w kolejnych latach? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Alicja Wysocka (projektantka i pomysłodawczyni charytatywnej kolekcji obuwia)

Data audycji: 22.04.2017

Godzina audycji: 11.15

Alicja Wysocka, Beata Kwiatkowska i kenijskie buty w studiu Czwórki Alicja Wysocka, Beata Kwiatkowska i kenijskie buty w studiu Czwórki

kd/mc

Czytaj także

"Leczymy z misją". Studencka pomoc w Kenii

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 18:00
Codzienność kenijskich szpitali to brak rąk do pracy, brak odpowiedniego sprzętu diagnostycznego, a nawet stałego dostępu do bieżącej wody. W trudnej sytuacji tamtejszej służby zdrowia pomagają polscy studenci medycyny zrzeszeni w projekcie "Leczymy z misją".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia Czarnego Lądu. Polacy uczą muzyki w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 13:14
Afryka, to nie tylko Czarny Ląd, który wciąż potrzebuje pomocy. To także utalentowani ludzie, obdarzeni niepowtarzalnym rytmem i słuchem. Dlatego w Republice Środkowej Afryki powstała szkoła muzyczna  wybudowana przez Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krytyk filmowy? "To nie tylko stawianie gwiazdek"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 18:00
- Nie trzeba kończyć studiów filmoznawczych, żeby zostać krytykiem. Trzeba je skończyć, jesli chce się być fimoznawcą - zapewnia krytyk i dziennikarz filmowy, Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń