Björk i nowe technologie. Zawsze jest przed innymi

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 15:22
Islandzka artystka nie boi się wyzwań, a jej dwa ostatnie albumy "Biophilia" (2011) i "Vulnicura" (2015) to swoiste projekty, łączące muzykę, technologię, naturę i człowieka. To także specjalne interaktywne aplikacje, które przenoszą nas w inną rzeczywistość.
Audio
  • Nowe technologie w twórczości Björk (Pasjonauci/Czwórka)
Bjrk podczas koncertu w Berlinie w 2015 roku
Björk podczas koncertu w Berlinie w 2015 roku Foto: PAP/DPA
Sprawdź też:
bjork PAP 1200.jpg
Björk. "W tym szaleństwie jest metoda!"

W Czwórce, w przygotowanym dla "Pasjonautów" materiale Kai Zemły, na temat związków Björk z nowymi technologiami wypowiadali się reżyserzy wideoklipów Roman Przylipiak i Piotr Onopa. Według nich islandzka artystka zawsze wyprzedzała o dwa albo trzy kroki innych artystów, nie dziwi więc fakt, że jej teledyski szeroko wykorzystują nowe technologie.

Zwracają oni jednak uwagę na zagrożenia wiążące się z ich stosowaniem w sztuce - z jednej strony to szybkie starzenie się artystycznych produkcji, wykorzystujących nowe technologie, z drugiej zaś - przerost formy nad treścią.

Słuchając nagrania audycji, dowiecie się też, gdzie i kiedy w Polsce będzie można odwiedzić immersyjną wystawę "Björk Digital", która była pokazywana już w Los Angeles, Tokio, Houston i Barcelonie.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data audycji: 19.08.2017

Godzina audycji: 11.47

jsz/mk

Czytaj także

Spike Jonze. "Niesłychanie ułożony szaleniec"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 15:40
Jest autoren najważniejszych klipów lat 90. i twórcą takich filmów jak "Ona" czy "Być jak John Malkovich". - Najciekawsze jest to, że Spike Jonze ciagle uchodzi za twórcę młodego pokolenia, choć tak naprawdę ma już 47 lat - mówi dziennikarz filmowy Jacek Sobczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczne "Miłostki" Darii Zawiałow

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 13:15
"Miłostki" to kolejny singiel promujący debiutancką płytę "A kysz!" młodej artystki. W teledysku do tej piosenki panują mrok i psychodelia...
rozwiń zwiń