Harcerstwo w czasie izolacji - pomoc przede wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 15:26
- Praca każdego z nas zmieniła się, działalność harcerska uległa totalnej przebudowie -Wojtek Puchacz, harcerz. - Już w połowie marca, jako harcerze ZHP, zatrzymaliśmy nasze zbiórki harcerskie, regularne spotkania. Nie znaczy, że zatrzymaliśmy działalność, a ta przestawiła się na inne tory, by pomóc społecznościom lokalnym  - dodaje. 
Audio
  • Harcerze Chorągwi Stołecznej opowiadają jak ZHP pomaga w czasach pandemii (Pasjonauci/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

- W dużej mierze po prostu odpowiadamy na potrzeby społeczności lokalnych - wyjaśnia Wojciech Puchacz. - Okazało się, że dzieci nie mogą chodzić do szkół, wtedy harcerscy instruktorzy zaczęli organizować korepetycje w sieci. W wielu hufcach w całej Polsce się to odbywa. Niesiemy pomoc seniorom, szyjemy maseczki. 

Okazuje się, że od połowy marca Chorągiew Stołeczna uszyła 160 tysięcy maseczek. Dziś poszczególne hufce szyją dla konkretnych szpitali. - Harcerze z dnia na dzień wyjęli maszyny do szycia, okazało się, że one gdzieś w domach są - przyznają goście Beaty Kwiatkowskiej. 


shutterstock polska flaga miasto 1200.jpg
#mojaflaga. Zostań w domu i wywieś biało-czerwoną flagę!

Gabriela Lassota jest koordynatorką akcji pomocy seniorom na Pradze Południe. Dziś dużo czasu spędza przy telefonie. Dzwonią do niej osoby starsze, które potrzebują pomocy np. w zakupach, przy okazji opowiadają jej swe życia. Harcerka łączy potrzebujących z wolontariuszami. 

Paweł Maurer wraz z kolegą z hufca zbiera stare komputery. Te, które potrzebują naprawy - naprawiają, a następnie oddają osobom potrzebującym, rodzinom z dziećmi w wieku szkolnym. 

Dla nas, dla harcerzy, jest to czas szczególny. Po raz kolejny możemy pokazać, że sprawdzamy się w działaniu Wojciech Puchacz

Wojtek Puchacz zwraca uwagę, że i harcerzom nie jest dziś łatwo, tęsknią za zbiórkami, za bliskością z drużyną. Mimo to starają się patrzeć w przyszłość z nadzieją. - Staramy się wspierać, być razem - podkreśla. 

Dziś jesteśmy w momencie wielkiego wyzwania Wojciech Puchacz

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Gabriela Lassota, Paweł Maurer, Wojtek Puchacz (harcerze Związek Harcerstwa Polskiego, Chorągiew Stołeczna )

Data emisji: 02.05.2020

Godzina emisji: 11.16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryzysowe projektowanie - projektanci i drukarze łączą siły dla medyków

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 15:08
Pod hasłem "Kryzysowe projektowanie" projektanci i drukarze z Wydziału Wzornictwa ASP Warszawa włączyli się w akcję tworzenia i produkowania sprzętów chroniących zdrowie medyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wynos. Jedzenie w "boxach" wypromowało kino

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 15:24
W filmie "Klub winowajców" pięcioro uczniów reprezentujących różne subkultury: dziwaczka Allison, mózgowiec Brian, kryminalista John, królowa piękności Claire i zapaśnik Andy jest zmuszona za karę spędzić ze sobą sobotni dzień. Ich status społeczny symbolizuje jedzenie, które mają w swoich lunch boxach.
rozwiń zwiń