Kryzysowe projektowanie - projektanci i drukarze łączą siły dla medyków

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 15:08
Pod hasłem "Kryzysowe projektowanie" projektanci i drukarze z Wydziału Wzornictwa ASP Warszawa włączyli się w akcję tworzenia i produkowania sprzętów chroniących zdrowie medyków.
Audio
  • Polscy projektanci i drukarze dla medyków (Pasjonauci/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/SeventyFour

Projektanci i drukarze, specjalizujący się w druku 3D, łączą siły dla medyków, którzy ratują nasze zdrowie. Akcja polega na drukowaniu przejściówek do masek, które mają służyć lekarzom, pielęgniarzom i ratownikom opiekującym się pacjentami, którzy mogą być zarażeni koronawirusem. 

- Dziś poprzeczka dla ratownictwa medycznego ustawiona jest bardzo wysoko - mówi Kuba Omalecki, ratownik medyczny i pracownik Wydziału Wzornictwa na ASP. - Personelu jest coraz mniej i trzeba wspiąć się na wyżyny wysiłku by wszystko zadziałało, zwłaszcza ochrona osobista przy różnego typu przypadkach. Teraz eksperymentowanie polega na tym, że skoro nie ma dostępnych masek od pracodawcy, to wymyślamy, jak się zabezpieczyć. Tych kombinacji i eksperymentów jest teraz bardzo dużo - dodaje. 

Droga do aplikacji

Znalazłem w internecie zdjęcia Łukasza Jackowiaka, ratownika, pielęgniarza SOR ze szpitala wolskiego. Ratownik do maski wielokrotnego użytku, której używają zwykle lakiernicy, stolarze czy ludzie pracujący przy remontach, założył filtr do respiratora. Znalazłem Łukasza, powiedziałem mu, że musimy ten patent rozpowszechnić Kuba Omalecki

Aplikacja print4medic jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej. - Miałem kontakty na ASP. Połączyliśmy z Łukaszem, siły i zaczęliśmy działać - wspomina Kuba Omalecki. - Najważniejszym było to, by do jak największej ilości różnych masek zaprojektować adaptery - dodaje. 

Równolegle z podobnym pomysłem, na wykorzystanie drukarek 3D, do władz uczelni zwróciła się studentka, Zofia Kozłowska. W wyniku współpracy pomiędzy Wydziałem Wzornictwa i Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej zaczęły powstawać elementy osłon dla personelu medycznego oraz specjalne zawory pozwalające dostosować maski do nurkowania na potrzeby służby zdrowia.

Jakub Omulecki skontaktował się z Pawłem Jasiewiczem, projektantem. Dziś lista zaangażowanych osób jest bardzo długa. - Przemek Stachura wymyślił, że należy zrobić aplikację, która połączy drukarza z medykiem, bez dodatkowego pośrednictwa - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Stworzył aplikację print4medic, której głównym zadaniem jest właśnie połączenie potrzebującego medyka z osobą, która wykona dla niego wydruk - dodaje. 

Praca dziś

- Dziś zapotrzebowanie na adaptery jest bardzo duże - mówi Paweł Jasiewicz. - W tej chwili adaptery są bardzo potrzebne, z każdym dniem będą potrzebne bardziej. Taki adapter to przejściówka między maską ogólnodostępną - lakiernicza czy do nurkowania, a filtrem HEPA od respiratorów. I maski i filtry mają swoje wymiary, a trzeba je razem złożyć, do tego służy adapter - dodaje. 

Pracownicy ASP wciąż wykonują nowe projekty i testy wydruków, rysują instrukcje, poszukują do testów materiałów z filtrami HEPA. Paweł Jasiewicz przestrzega i prosi, by nie używać w swych maseczkach filtrów HEPA z odkurzaczy, gdyż zawierają one włókna szklane, przez co bardziej nam szkodzą, niż pomagają. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Jakub Omalecki (ratwonik medyczny, pracownik ASP),  Paweł Jasiewicz (projektant ASP)

Data emisji: 18.04.2020

Godzina emisji: 11.16

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Beata Kwiatkowska
Czytaj także

Podróżniczka: najważniejsze są podróże w głąb siebie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 12:45
Zofia Lenczewska-Samotyj to miłośniczka podróży i fotografii. Mimo że przeprowadzała się dwadzieścia razy, wciąż szuka swojego miejsca na Ziemi. Mieszkała już w Anglii, na Gran Canarii i wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim. Teraz wylądowała na Podlasiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Areta Szpura: każdy z nas może być nieprzeciętny

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 13:20
Aktywistka ekologiczna i autorka książki "Jak uratować świat" - jest jednym z jurorów Plebiscytu Nieprzeciętni. - Dla mnie nieprzeciętność to odwaga w wyrażaniu swoich poglądów - przekonuje Areta Szpura.  
rozwiń zwiń