"Lata Dwudzieste" jak Panorama Racławicka. Co zobaczymy na okładce nowej płyty Dawida Podsiadły?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 14:00
- Psychodelia i eklektyzm to graficzne odzwierciedlenie emocji i wyobraźni piosenkarza - mówi Daniel Jaroszek, reżyser i twórca okładki najnowszej płyty Dawida Podsiadły "Lata Dwudzieste".
Okładkę do nowej płyty Dawida Podsiadły zaprojektował reżyser Daniel Jaroszek
Okładkę do nowej płyty Dawida Podsiadły zaprojektował reżyser Daniel JaroszekFoto: mat. prasowe/Sony Music Polska

X, pies i fale. "Tu nic nie jest przypadkowe"

"Lata Dwudzieste" to czwarty studyjny krążek artysty. Jak przyznaje Dawid Podsiadło, "wachlarz emocji, które towarzyszyły mu podczas pracy nad albumem, był bardzo szeroki", i to szerokie spektrum nowych doświadczeń, uczuć oraz poruszanych tematów w tekstach piosenek unaocznia oprawa graficzna projektu. - Nic tu nie jest przypadkowe. Każda z zaprezentowanych scen nawiązuje do konkretnego numeru z tej płyty lub z poprzednich albumów Podsiadły, bądź jest jakimś "cameo" lub "inside joke" nawiązującym do kariery muzyka - wyjaśnia rozmówca Gosi Jakubowskiej. W prawym górnym rogu okładki znajduje się "X", który może nawiązywać do muzycznego talent show, w którym rozpoczęła się kariera wokalisty, jest tam też parawan z falami, który przywołuje na myśl "Nie ma fal", jeden z największych przebojów Podsiadły, oraz pies, który kojarzy się z okładką debiutanckiej płyty zespołu Dawida Curly Heads.  

Rozmach Panoramy Racławickiej i estetyka LaChapelle'a

Do zdjęcia zbudowanego na jednym, panoramicznym kadrze statystowało 70 osób. - Kiedy dostaliśmy wizję artysty, to razem z OSOM Studios zaczęliśmy intensywną pracę nad przygotowaniem pełnego storyboardu, a następnie, przy pomocy sztabu fantastycznych ludzi, udało nam się ten obraz urealnić i stworzyć taką fotografię - wspomina Jaroszek. - Punktem wyjścia do całego pomysłu było zdjęcie, które zrobiliśmy jako plakat promocyjny trasy koncertowej "Postprodukcja", na którym Dawid siedzi przy stole. To było bardzo proste, minimalistyczne zdjęcie. Tak narodziła się myśl, żeby nawiązać do malarstwa i stworzyć coś, co przypominałoby Panoramę Racławicką: ogromna skala, dużo osób i oko, które cały czas wychwytuje nowe szczegóły.

Sprawdź także:

- Nie ukrywamy, że czerpaliśmy także z twórczości włoskiego mistrza Caravaggia oraz amerykańskiego artysty Davida LaChapelle'a, a także ze stylu fotografii, który intensywnie był "pompowany" na początku XXI wieku. Charakteryzował się estetyką na granicy kiczu, która dominowała wówczas na zdjęciach, w teledyskach i na okładkach płyt. To był nasz ukłon w tę stronę - dodaje reżyser filmu "Johnny".  

Głowa Dawida rusza w trasę

Okładka krążka "Lata Dwudzieste" składa się z pięciu kwadratów. To, co od razu rzuca się w oczy, to ogromna głowa artysty, która za chwilę pojawi się w świecie rzeczywistym. - Mogę już zdradzić, że ta głowa to będzie element scenografii na najnowszej trasie koncertowej artysty - dodaje gość Czwórki.  

Posłuchaj
03:50 CZWÓRKA Pasjonauci - podsiadlo 05.11.2022.mp3 O okładce płyty "Lata Dwudzieste" Dawida Podsiadły opowiada jej twórca - Daniel Jaroszek (Pasjonauci/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 6.11.2022

Godzina emisji: 12.45

kul/kor

Czytaj także

"Zew" Natalii Przybysz - jak powstawał teledysk?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 11:40
W cotygodniowym cyklu "Dobrze nakręcony" sprawdzamy, jak powstawały klipy do znanych utworów polskich gwiazd muzyki. Tym razem o kulisach powstawania klipu do utworu "Zew" Natalii Przybysz opowiada jego autorka Silvia Pogoda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To nie mrok, tylko melancholia". Moderat o płycie "More D4TA"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 16:00
Sześć lat fani zespołu Moderat musieli czekać na ich nową płytę. Album "More D4TA" dokumentuje okres zmagania się uczuciem izolacji oraz przeładowania informacjami.  
rozwiń zwiń