Polskie Radio
Section05

morza

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe Weronika Puszkar zmiany klimatyczne klimat natura przyroda lodowiec Kamil Leziak środowisko Szwajcaria Włochy

Polskie Radio 24 Niebieska transformacja. Niskoemisyjna żywność z mórz i oceanów

- Niebieska transformacja jest odpowiednikiem zielonej transformacji, ale dotyczy mórz i oceanów. U jej podstaw leży założenie, że żywność pochodząca z tych zasobów jest niskoemisyjna. Jednocześnie znamy ich ograniczenia - nie możemy z nich korzystać dowolnie, bez kontroli - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Kalinowska z organizacji Marine Stewardship Council. 
Zobacz więcej na temat:  Marta Hoppe Polskie Radio 24 społeczeństwo jedzenie żywność oceany

Jedzmy morskie ryby i dbajmy o nie! Czym jest certyfikat MSC i dlaczego jest tak ważny?

Blisko ¾ powierzchni Ziemi pokrywają morza i oceany. Zasoby ryb przez długi czas wydawały się niezmierzone i niewyczerpalne. A jednak coraz częściej słyszymy o tym, że populacja danej ryby zanika – tak się stało np. z dorszem w Bałtyku. Jak temu przeciwdziałać, co robić, aby ryb naprawdę nie zabrakło, a morza i oceany nie stały się wodną pustynią ?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA ryby oceany żywność jedzenie Michał Matus zrównoważona moda Trójka

Pływające miasto na Malediwach. Jak uciec przed rosnącym poziomem wód?

Na Malediwach powstaje największe na świecie pływające miasto. Może zamieszkać w nim 20 tysięcy osób. - To nie jest rozwiązanie, które pozwoli nam uciec przed rosnącym poziomem wód - zauważa Janusz Mizerny, autor ekobloga green-projects.pl. - Zagrożone są miliony osób - mieszkańcy krajów wyspiarskich i terenów nadmorskich. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński ekologia malediwy zmiany klimatyczne kryzys klimatyczny oceany

Dziura ozonowa nad Antarktyką wcześniej niż zazwczaj. Naukowcy podali możliwą przyczynę

Trwają dywagacje, czy dojdzie do dalszego ocieplenia bieguna południowego. Dziura ozonowa nad Antarktydą pojawiła się wcześniej, niż zazwyczaj i jest wyjątkowo duża. Naukowcy uważają, że to konsekwencja erupcji wulkanu Hunga Tonga - Hunga Ha'apai, będącej największą naturalną eksplozją na Ziemi od ponad 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda energia światło oceany lód Pacyfik erupcja wulkanu

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia oceany

Wodne aspiracje BMW. Pierwsza, elektryczna łódź z Bawarii

Najwięksi producenci samochodów na świecie, oprócz ciągłego rozwijania swojej oferty na rynku, angażują się w różnorodne inwestycje, które bywają trafione lub mniej trafione. Jednak zawsze warto próbować. Tym razem BMW zaprezentowało swoją łódź - oczywiście w pełni elektryczną.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 pojazdy elektryczne bmw nowe technologie Niemcy Bawaria łódż woda oceany

Zrównoważony połów ryb. Na czym polega?

Obecnie ponad jedna trzecia światowych zasobów ryb i owoców morza jest poławiana w sposób niezrównoważony, powodując przetrzebienie stad, a dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) wskazują na pogarszanie się tej sytuacji na przestrzeni lat. Problem ten dodatkowo potęgują takie czynniki jak zanieczyszczenie czy zmiany klimatu.
Zobacz więcej na temat:  ryba ryby oceany Agnieszka Kunikowska ekologia natura przyroda

Niezwykłe zjawiska związane z morzem i oceanem w audycji Polskiego Radia Dzieciom

Oceaniczne wody skrywają nie tylko tajemnicze, mityczne stwory, ale są także środowiskiem, w którym dochodzi do różnych naturalnych zjawisk wciąż pozostających tajemnicą. Co dzieje się na styku Bałtyku i Morza Północnego? Na czym polega bioluminescencja? Czy morze może mieć coś wspólnego z jaskinią? Czym jest efekt mlecznego morza na Oceanie Indyjskim? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w audycji "Poranek" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców oceany