Polskie Radio
Section05
morza

Zrównoważony połów ryb. Na czym polega?

Obecnie ponad jedna trzecia światowych zasobów ryb i owoców morza jest poławiana w sposób niezrównoważony, powodując przetrzebienie stad, a dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) wskazują na pogarszanie się tej sytuacji na przestrzeni lat. Problem ten dodatkowo potęgują takie czynniki jak zanieczyszczenie czy zmiany klimatu.
Zobacz więcej na temat:  ryba ryby oceany morza Agnieszka Kunikowska ekologia natura przyroda

Niezwykłe zjawiska związane z morzem i oceanem w audycji Polskiego Radia Dzieciom

Oceaniczne wody skrywają nie tylko tajemnicze, mityczne stwory, ale są także środowiskiem, w którym dochodzi do różnych naturalnych zjawisk wciąż pozostających tajemnicą. Co dzieje się na styku Bałtyku i Morza Północnego? Na czym polega bioluminescencja? Czy morze może mieć coś wspólnego z jaskinią? Czym jest efekt mlecznego morza na Oceanie Indyjskim? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w audycji "Poranek" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców morza oceany

"Oceanograf" wyruszył w rejs. Statek zbada środowisko morskie

23 dni – tyle czasu na Bałtyku spędzą naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i kilku europejskich uczelni. Podczas rozpoczętego 26 maja rejsu statkiem "Oceanograf" – najnowocześniejszą jednostką badawczą pływającą na Bałtyku – będą badać środowisko morskie i to, jaki wpływ ma na nie człowiek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Gdańsk badania środowisko klimat statek Morze Bałtyckie morza woda

Eksploracja mórz i oceanów. Czas na prywatny, futurystyczny okręt podwodny

Myśląc o pojazdach przyszłości większość z nas ma przed oczami autonomiczne samochody i prywatne samoloto-drony. Co ze światem podwodnym? Pewna holenderska firma oferuje nam dostęp do tego niezbadanego magicznego świata.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody łódż woda oceany pływanie podwodny świat Holandia Polskie Radio morza Łódź

Polodowcowe zbiorniki wodne

Schyłek ostatniej epoki lodowcowej zaczął się ok. 13 tys. lat temu. Ocieplenie klimatu spowodowało, że czapa lodu sięgająca od bieguna po północne obszary Eurazji oraz Ameryki zaczęła się topić. Uwolniona woda podniosła poziom oceanu światowego, a na kontynentach szukała dla siebie nowego miejsca, wypełniając napotkane niecki. Naukowcy wskazują, że apogeum tego procesu miało miejsce 7 tys. lat temu.
Zobacz więcej na temat:  klimat oceany morza

Czy topniejące lodowce zagrażają światu?

Prawie 11 proc. powierzchni lądów na Ziemi pokryta jest lodem. Od wielu lat największe lodowce - zarówno te na Antarktydzie, jak i w Arktyce - przesuwają się i topnieją. Ostatnio pojawiły się informacje o dramatycznym znikaniu lodowca na Grenlandii. Jakie są i jakie będą tego konsekwencje? Czy rzeczywiście znaczna część lądów znajdzie się na skutek topnienia lodowców pod wodą?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski lód klimat oceany morza śnieg grenlandia