Y o tym, jak robi się magię. "W świecie iluzji wszystko jest możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 14:49
- Cały patent polega na tym, jak zrobić magiczne doświadczenie dla współczesnego, nierzadko cynicznego widza, który myśli, że wszystko można znaleźć w internecie. Iluzja to drugi najstarszy zawód na świecie - podkreślał iluzjonista i mentalista znany jako Y.
Iluzjonista Y
Iluzjonista YFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

- Iluzja jest dziedziną fascynującą, w której ważne są techniczne aspekty - mówił gość Czwórki. Droga do kariery wielu iluzjonistów może zaczynać się podobnie. - "Przeciętny" przedstawiciel tego zawodu może występować na imprezach firmowych, albo dla dzieci, z czasem ich wydarzenia stają się coraz większe i poważniejsze. Niektórzy rozwijają się też w mediach. Na moją pracę składają się oba te aspekty - tłumaczył Y.

Jak podkreślał, on sam jest także mentalistą. - Mówi się, że magia to nauka, której po prostu jeszcze nie znamy. Kiedyś hologram uznawany był przez wielu za czary, dziś właściwie każdy zna aspekt naukowy tego zagadnienia. Tajemnica jest jednak fascynująca dla człowieka od zawsze i to się nie zmieni - mówił gość Czwórki. - Dlatego popularny staje się też mentalizm, czyli czytanie w ludzkich myślach - podkreślał. 

Choć postęp naukowy jest nieunikniony, zdaniem gościa Czwórki warto uczyć się na doświadczeniach mistrzów magii sprzed lat, jak David Copperfield. - Albo Harry Houdini, czy jego poprzednicy z przełomu XVIII i XIX wieku - wyliczał. Jak tłumaczył, są dwa etapy opracowywania iluzji: metoda, czyli "jak to jest zrobione", a także historia, którą opowiemy w trakcie naszej "sztuczki". Metod jest nieskończenie wiele, historii także, od zarania dziejów szamani przekonywali ludzi, że panują nad pogodą. Chodzi o to, jak wymyślić coś nowego w warstwie prezentacji - opowiadał ekspert. 

Posłuchaj
21:12 czwórka y_PR4_AAC 2023_01_21-12-14-08.mp3 O swojej magii opowiada Y (Pasjonauci/Czwórka) 

Iluzjoniści chowają swoje sekrety przed widzami, ale także dla nich. - "Magiczna" historia, którą opowiemy w trakcie iluzji jest zazwyczaj dużo ciekawsza dla odbiorcy niż prawda. Jeśli poznamy rozwiązanie zagadki, może ono okazać się trywialne i zepsuć całą zabawę - mówił Y. - Oczywiście widzowie są różni, bywają sceptycy, którzy reagują na moją pracę bardzo emocjonalnie. Moim zadaniem jest pokazywanie magii w taki sposób, by była czymś więcej niż jednorazowymi "sztuczkami" - podkreślał. - Magia może być odporna na upływ czasu, można stworzyć iluzję, która nie zdezaktualizuje się mimo upływu lat - mówił Y.  

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Goście: Iluzjonista Y (iluzjonista, mentalista, autor książki "13 kroków, by stać się magicznym")

Data emisji: 21.01.2023

Godzina emisji: 12.11

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Adam Smolarek hobby
Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń