"Kamienny sufit". Emancypacja w sercu Tatr

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:00
Sto lat temu wyznaczały nowe drogi i w sukienkach wdrapywały się na szczyty - Tatr i polskiego feiminizmu. Dziwaczne i ekscentryczne, bezczelne i szalone. Bohaterki "Kamiennego sufitu" - najnowszej książki Anny Król.
Autorka książki Kamienny sufit. Historie pierwszych taterniczek Anna Król w rozmowie z Kariną Terzoni.
Autorka książki "Kamienny sufit. Historie pierwszych taterniczek" Anna Król w rozmowie z Kariną Terzoni.Foto: mat.promoc

Kobieta to nie taternik

Tatry były środkiem rozbudzania emancypacji. Najpierw patrzono na te dziewczyny z niechęcią, że wchodzą w męski świat, a potem z mocno skrywaną zazdrością Anna Król

"Kobieta nigdy rasowym taternikiem nie będzie" przekonywali mężczyźni i drwili z młodych dziewczyn, które chcąc zrealizować marzenia, wypuszczały się w góry w poszukiwaniu przeżyć. Wśród nich były m.in. Irena Pawlewska, Helena Dłuska, siostry Skotnicówny. - To nie jest tak, że wszystkie te nazwiska były dla mnie oczywiste. Niektórych nie znałam, inne znałam, ale nie łączyłam ich z taternictwem - wspomina rozmówczyni Kariny Terzoni. - Tak było m.in. w przypadku Wandy Herse, która była fotografka, projektantką kostiumów teatralnych i szefową Domu Mody Herse.

Posłuchaj
21:53 CZWÓRKA Rozbiegani - Anna Krol 04.06^.2021.mp3 Anna Król na szlaku pierwszych taterniczek. O książce "Kamienny sufit" (Rozbiegani/Czwórka) 

Z domu mody na górską grań

W Polsce nie było łatwo ani o sprzęt wspinaczkowy, ani o ubranie. Dziewczyny początkowo ukrywały spodnie pod spódnicami i w górach je podciągały Anna Król 

Wanda Herse wyprzedzała swoje czasy o kilka dekad. - To była kobieta-rakieta - przyznaje Anna Król. - W 1902 roku weszła na Mnicha, co można porównać dziś z lotem w kosmos. Działo się to w czasach, kiedy Mnich był dla taterników tym czym Everest jest dla himalaistów. Ten szczyt był trochę magiczny, opisywany w literaturze i w poezji oraz opiewany przez górali. Herse wybrała to, co najbardziej wówczas niedostępne i to zdobyła. 

Sprawdź także:

Przeżyć znaczy więcej niż zdobyć

Wspinając się w Tatrach poczułam duchowe połączenie z historiami pierwszych taterniczek. Wiedziałam dokładnie, gdzie stały, skąd spadły, gdzie znaleziono ich ciała. To bardzo oddziaływało na moją wyobraźnię Anna Król

Zainspirowana wyczynami pierwszych taterniczek pisarka postanowiła wyruszyć ich śladem i powtórzyć niełatwe przejścia pionierek. Zdobyła Mnicha i Zamarłą Turnię, pokonała Orlą Perć. - Wspinałam się już wcześniej, więc miałam już o tym jakieś pojęcie, ale to, co mnie najbardziej interesowało, kiedy przystępowałam do pracy nad książką, to motywacja tych kobiet i ich intencje - opowiada Anna Król. - Nie to czego w górach dokonały i co widziały, ale to, co przeżywały. Dlatego ruszyłam w Tatry.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Anna Król (pisarka, teatrolożka, autorka książki "Kamienny sufit. Historie pierwszych taterniczek" oraz pomysłodawczyni i dyrektorka międzynarodowego Big Book Festival)

Data emisji: 04.06.2021

Godzina emisji: 09.09

kul

Czytaj także

Oswald Rodrigo Pereira o pracy reporterskiej u stóp K2

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 11:52
Przez dwa tygodnie przysyłał relacje z obozu pod K2 znajdującego się na wysokości 5000 metrów, gdzie temperatura wynosiła około -30 stopni, prędkość wiatru dochodziła do 60 km/h. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz podbić góry? Trenuj nie tylko na poziomie morza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:10
- O warunkach wysokogórskich mówimy od poziomu 2600 metrów n.p.m., ponieważ od tej wysokości znacznie spada ilość dostępnego tlenu dla naszego organizmu - mówi trenerem Karol Hennig.
rozwiń zwiń