Między teatrem fizycznym, a ucieleśnionym. "To nie tylko pantomima"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 14:08
- Młodzież przychodzi do nas poznać pojęcie teatru fizycznego, ale także po prostu rozwijać swoje umiejętności aktorskie, budować swoje ciało i odkrywać je - mówiła Justyna Filinowicz, koordynatorka "Psysical Theatre for Youth".
Na zajęciach młodzi ludzie uczą się radzić sobie z emocjami i własnym ciałem
Na zajęciach młodzi ludzie uczą się radzić sobie z emocjami i własnym ciałemFoto: shutterstock/LightField Studios

Justyna Filinowicz jest aktorką i tancerką, a szczególnie bliska jest jej sztuka pantomimy. Artystkę można zobaczyć nie tylko na scenie. Od dwóch lat koordynuje projekt "Teatr Fizyczny dla Młodzieży", czyli "Psysical Theatre for Youth". - Tworzymy narzędzia edukacyjne, które będą dostępne niebawem także w języku polskim. Chodzi o różnego rodzaju filmy instruktażowe i ćwiczenia z zakresu treningu aktora teatru fizycznego - wyjaśniała gość Czwórki.

Termin "teatr fizyczny" to szerokie pojęcie, które odnosi się nie tylko do pantomimy. - To nie jest określenie proste do zdefiniowania. Od trzech lat prowadzę badania na ten temat i każdy z aktorów przedstawia to na swój sposób, jednak można przyjąć, że teatr zawsze jest fizyczny. Przecież aktor zawsze fizycznie spotyka się z widzem, a do swojej pracy wykorzystuje ciało - tłumaczyła.

Projekt, który koordynuje Justyna Filinowicz zrzesza sześć organizacji z krajów Europy i Ameryki Południowej. - Można powiedzieć, że teatr fizyczny czerpie z różnego rodzaju sztuk wizualnych, jak pantomima, komedia dell'arte, czy nawet taniec. Łączymy różne sposoby przedstawiania historii na scenie za pomocą ciała. To ciało aktora jest głównym i nieodzownym elementem w teatrze fizycznym - podkreślała. 

Posłuchaj
18:22 pantomima PR4_AAC 2023_04_22-11-11-45.mp3 Justyna Filinowicz opowiada o teatrze fizycznym (Pasjonauci/Czwórka) 

By kształcić się w tym kierunku warto wybrać się na przykład na warsztaty z zakresu świadomości i plastyki ciała. - Wszystko to możemy trenować na wiele sposobów, bo każdy ma swoją indywidualną ścieżkę. Podczas takich zajęć dodatkowo pozbywamy się różnych barier, zaczynamy lepiej się czuć sami ze sobą - mówiła Justyna Filinowicz. W teatrze fizycznym używamy także głosu, a pojęciem zbliżonym do teatru fizycznego jest tzw. teatr ucieleśniony. - Tu przez cały czas aktor używa głosu, to rodzaj takiego "holistycznego" aktorstwa - tłumaczyła gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Justyna Filinowicz ("Teatr Fizyczny dla Młodzieży", czyli "Psysical Theatre For Youth")

Data emisji: 22.04.2023

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Nadchodzi festiwal Nowe Epifanie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 15:56
"Czemuś mnie opuścił?" to hasło 13. interdyscyplinarnego festiwalu wielkopostnego Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Festiwal rozpocznie się 2 marca i potrwa do 10 kwietnia. W programie: osiem premier teatralnych, koncerty, instalacja, wydarzenie kulinarne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń